אז מה אם הציבור רוצה?

שחר אילן, סמנכ"ל ההסברה של חדו"ש על המסקנה שעולה וחוזרת בכל מחקרי "מדד הדת והמדינה" שמתפרסמים אחת לשנה. על הפער הבלתי נסבל בין רצון הציבור למה שהפוליטיקאים עושים

שחר אילן29.12.14

כמה ממצביעי הליכוד ביתנו מתנגדים לממשלה עם המפלגות החרדיות? ניחוש? התשובה הנכונה היא כמעט 70%. כך קובע מחקר דעת הקהל "מדד הדת והמדינה 2014". זה כמובן לא מונע מראש הממשלה בנימין נתניהו לחזר נואשות אחר המפלגות החרדיות בתקוה להחזיר אותן לקואליציה. כי מה אכפת לו מרצון הציבור? מה שחשוב זה להכניס לקואליציה מפלגות שאפשר לקנות מהן (ביוקר ועל חשבון הציבור ועתיד המדינה) שקט קואליציוני.

אז מה אם הציבור רוצה?ישראל חופשית בפעולה- למען נישואין אזרחיים

כבר חמש שנים מפרסמת חדו"ש בקביעות בערבי ראש השנה (בשנים האחרונות בשיתוף עם Ynet) את מחקר דעת הקהל מדד הדת  והמדינה. את המחקר עורך מכון רפי סמית. לאורך השנים הלך והתברר שמסקנה אחת של המחקר שחוזרת שוב ושוב היא הפער העצום והבלתי נסבל בין רצון המצביעים לבין מדיניות הנבחרים ומקבלי ההחלטות. הנה כמה דוגמאות מתוך מדד 2014:

  • התמיכה בהכרה בנישואים מכל הסוגים הגיעה במדד 2014 לשיא של כל הזמנים, 66%. למרות זאת לא התחילה הכנסת לקדם אפילו אחת מהיוזמות הרבות לנישואין אזרחיים או אפילו לברית הזוגיות.

                     

  • 70% מהציבור היהודי תומכים בתחבורה ציבורית בשבת, גם זה שיא של כל המדדים. קשה לחשוב על חוק חברתי ובטיחותי יותר מחוק שיאפשר בשבת ניידות לבני השכבות החלשות, לקשישים ולצעירים, וימנע תאונות דרכים רבות. למרות זאת, מתבצר משרד התחבורה בהתנגדותו.

 

  • 81% מהציבור סבורים שיש לחייב את החינוך החרדי בלימודי ליבה, כולל 89% ממצביעי הליכוד. החוק הדרוש כבר עבר לפני יותר משנה בכנסת וההחלטה הדרושה התקבלה בממשלה. מדובר באחד הנושאים הגורליים ביותר לעתיד המדינה וכלכלתה. למרות זאת דחה משרד החינוך את יישום ההחלטות עד 2017.

 

לקראת תחילת כנס החורף של הכנסת הכנתי ניתוח פוליטי של תוצאות מדד הדת והמדינה. לצורך העניין בניתי טבלה של עמדות מצביעי המפלגות השונות לגבי 7 שאלות מרכזיות וחישבתי את ממוצע התשובות. ממוצע התמיכה של מצביעי יש עתיד והעבודה בנושאי חופש דת ושוויון בנטל עומד על כ-85% והממוצע של מצביעי מרצ, התנועה וקדימה על 91%. גם הממוצע של מצביעי הליכוד עומד על 71%.

במצב הזה קשה להבין איך נעשו כל כך מעט רפורמות ושינויים בנושאי דת ומדינה בתקופת ממשלה הזו. האכזבה כמובן גדולה בגלל שמדובר בממשלה שאין בה מפלגות חרדיות והיתה תקווה שתוביל מהפכה אזרחית בתחומי חופש הדת והשוויון. לא קשה להבין מדוע כמעט 80% מהציבור אינם מרוצים ממדיניות הממשלה בנושאי דת ומדינה.

עם זאת, הממשלה הנוכחית לא המציאה את השיטה של התכחשות להבטחות בחירות בנושאי דת ומדינה. במשך שנים ארוכות כל הקואליציות, של שמאל, מרכז וימין, התעלמו מנושאי חופש הדת והשוויון בנטל. גם כשהתברר שחלק מנושאי הדת והמדינה, כמו אכיפת תוכנית הליבה בחינוך החרדי והוצאת הגברים החרדים לשוק העבודה, גורליים לעתיד המדינה, העדיפו המפלגות לקנות שלטון היום על חשבון הצלת הציונות בעתיד.

זה לא שנושאי דת ומדינה לא עולים במערכות בחירות. להיפך הם נחשבים נושא מצוין להבטחות בחירות, ביחוד גיוס בחורי הישיבות. הנוהג הוא פשוט שאחרי הבחירות הפוליטיקאים שוכחים את ההבטחות. אין ספק שההתכחשות הקבועה להבטחות בנושאי דת ומדינה היא אחת הסיבות לאובדן האמון הגובר והולך של המצביעים בנבחרים שלהם.

הכנסת ה-19 התפזרה. חלון ההזדמנויות ההיסטורי שיצרה הקואליציה היוצאת למהפכה בתחומי הדת והמדינה נטרק. בוצעו שינויים והושגו הישגים אבל המהפכה לא קרתה, אפילו לא מיני מהפכה. עכשיו לא ברור מתי תקום כאן הממשלה האזרחית הבאה. כשזה יקרה מוצע למפלגות המרכיבות אותה לערוך ניסוי מהפכני ולעמוד בהבטחות הבחירות שלהן. לא רק שהחוויה של קיום הבטחות לבוחר יכולה להתגלות כמלאת סיפוק ומשמעות לנבחר. זה יכול גם מאוד להשתלם בקלפי.

 

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והיה פרשן הארץ לנושאים דתיים.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
שושי שלודת ומדינה, נפרדים? אילו לפיד היה מכריז על שילוב אינטרס/ים והליכה משותפת עם לבני והרצוג, ייתכן שהיו יכולים להכריז/להצהיר על: הכוונה להפריד דת ומדינה בקדנציה הקרובה, [בלי מפלגות נישה ושות'] ואולי עם שאריות ליברמן..אשרי המאמין.
02
03
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר