איך כל זה קשור ליהדות?

מה בין בחינת תמונות משפחתיות, בחינת פתע ביידיש ויהדות? ציבור דוברי הרוסית בישראל ממשיך להיתקל במקרים מייאשים של "חקירת יהדות" שכולל בדיקת מבישה של ההיסטוריה היהודית במשפחות שתמיד החשיבו עצמן ככאלה.

דימה מוטל30.12.14

לפני כמה שנים הצעתי לשלומית שלי נישואין. מיד התחילה התרגשות ראשונית וסידורים מייגעים מול אולמות האירועים, הצלמים והתקליטנים. ידעתי שאני לקראת תהליך מול הרבנות בו אצטרך להציג בפניהם מסמכים שמעידים על יהדותי, לקבל איזשהו אישור ולהתכונן לחתונה עצמה. אבא שלי דאג לארגן את כל המסמכים הדרושים ובינתיים חיכיתי להזמנה מהרבנות. לרגע לא היה לי ספק שמשהו ישתבש, הרי הייתה לי את כל הניירת המקורית והכול כתוב בצורה מאוד ברורה.

 

עד לבואה של ההזמנה, עשיתי קצת שיעורי בית מול חברים שכבר התחתנו וגיליתי שהתהליך הוא לא כל כך פשוט ופורמאלי כמו שחשבתי. להפתעתי הבנתי שזה ממש לא מסתכם בניירת בלבד. הבנתי שההורים שלי צריכים להיות נוכחים, שאמא שלי תשאל שאלות על אורח חייה היהודי ברוסיה, שנצטרך להציג את אלבום התמונות המשפחתי ושאמא שלי תבחן בעל-פה בשפת היידש. הסתבר שהתהליך נקרא "חקירת יהדות" והוא סטנדרטי לחלוטין לכל מי שאין להורים שלו כתובה. הגעתי לבית הדין עם הורי בני ה-60. ההליך התחיל בהמתנה של כחצי שעה במסדרון ארוך דמוי קופת חולים. בתורנו נכנסו לחדר הדיונים, שם פגשנו את חוקר היהדות. אבי הציג את התעודות הפורמאליות - תעודת הלידה שלי, תעודת הזהות של אמא שלי, ותעודת ברית הנישואין האזרחית של הורי. בכל המסמכים מצוין בפירוש, כולנו יהודים. 

 

לאחר הצגת התעודות, עברנו לשלב השאלות שהופנו לאמא שלי - כמה אחים יש לך? האם אחיך נשוי ליהודיה? האם הבת שלך נשואה ליהודי? מתי אמא מתה? מתי אבא מת? האם הם קבורים בבית קברות יהודי? איך חגגת חגים יהודים בגולה? האם את צמה ביום כיפור? ועוד. עברנו להצגת האלבומים המשפחתיים ובדיקת הדמיון בין בני המשפחה וסיימנו בבוחן פתע אומלל ביידיש לאמי.  מיותר לציין שאף אחד לא פנה אליי בשום שלב של ההליך, אני רק ישבתי שם עצבני, מתוח ומושפל. בוהה בסמל המדינה שתלוי מעל הראש של חוקר היהדות, שבשום שלב אגב לא הציג את עצמו, לא הסביר מדוע אנחנו עוברים את התהליך ומדוע בית הדין הרבני מטיל בנו ספק. לאחר רפרוף נוסף במסמכים הפורמאליים, הוא בקש מאיתנו לצאת, ואמר שצריך קצת לשבת ולחשוב. 

 

אחרי המתנה מתוחה במסדרון, כשאחרינו, אחד אחרי השני, נכנסים עוד ועוד זוגות הורים עולי בריה"מ לשעבר עם בניהם ובנותיהן, יצא אלינו אברך, נתן לנו פתק ובקש שנגיע לחדר אחר למתן פסק הדין.

 

אחרי המתנה קצרה נתבקשנו להיכנס להיכל בית המשפט של בית הדין הרבני. בכניסה הורה לי אחד האברכים לשים כיפה שחורה. התיישבנו בדוכן הנאשמים מול 3 רבנים לובשי שחורים. נתבקשתי לעמוד ומיד נשאלתי האם אני הוא אני והאם אני יהודי. התחשק לי נורא לומר לו - "אתה תיכף תגיד לי בעצמך", אבל התאפקתי והשבתי בחיוב. אחר כך נשאלתי האם אני נימול, איפה התבצע התהליך ומתי. כאילו לא קיבלו חוקרי היהדות מספיק מידע, נחלק שוב, מההתחלה, המבחן של אמי עם כל השאלות והפעם- מילים חדשות ביידיש.


בסיום השאלות נתבקשנו לצאת החוצה ולהמתין. מהטון הקשוח והגס של הבקשה, הייתי בטוח שנכשלנו, חשבתי שזהו - אני לא יהודי. מה אני אומר לשלומית? איך אבא שלי ירגיש? איך אמא תרגיש? אחרי עשר דקות של המתנה מתוחה במיוחד, יצא אלינו אברך עם חיוך עליז ונתן לי מעטפה. במעטפה היה כתוב שהרבנים המכובדים החליטו שכן - שאני יהודי ושאני זכאי להתחתן כאן בישראל - כדת משה וישראל.

 

איך כל זה קשור ליהדות?דימה ושלומית. צילום: דימה מוטל.

ביום רביעי, התשיעי לינואר 2014, התקבלתי באופן רשמי ליהדות. עברתי את התהליך המשפיל של חקר היהדות בבית הדין הרבני בחיפה. מכל הפעמים שספרתי את הסיפור הזה ואפילו עכשיו כשאני כותב אותו, אני לא חושב שאני מצליח להעביר את הרגשת ההשפלה העלבון והכעס שהרגשתי באותו יום ובאותם רגעים.

 

ההורים שלי עלו מבריה"מ בשנת 1991 ממניעים רבים, בעיקר בעקבות יחס מזלזל ואנטישמי שחוו מעצם היותם יהודים והרצון שלהם לחיות במדינה מערבית ודמוקרטית. אחרי מעל ל-20 שנים שהם חיים במדינת היהודים, אזרחים בתוקף חוק השבות, בטוחים וגאים בזהות היהודית שלהם, הם נאלצים פתאום לעבור הליך גזעני ומשפיל שמברר את הזהות היהודית של בנם, רק בגלל שהוא רוצה להתחתן כאן.

 

ההליך הזה מאוד הכעיס אותי. עברתי כאן ברית מילה בבית החולים בני ציון בחיפה, עשיתי כאן בר מצווה, שירתתי כאן בצבא, בתעודת הזהות כתוב לי שאני יהודי, אני משלם מיסים ואני אזרח שומר חוק. אז מה פתאום דווקא לפני החתונה מאלצים אותי לעבור הליך של ברור יהדותי? שחלילה גוי לא ייטמע בין היהודים הטהורים? שכל הזמן הזה הונאתי את המדינה בתחבולות כדי להתחתן חתונה יהודית ולהקים כאן בית?

 

חקירת היהדות הייתה חדירה גסה לפרטיות שלי ושל ההורים שלי, היא יצרה אנטגוניזם קשה כלפי הממסד ועומס נפשי מיותר. להעביר אותי מסע כומתה של בירוקרטיה וטרטרת כדי להוכיח שסבתא של דודה שלי לא עשתה כביסה בשבת במוסקבה ובן הדוד שלה מדרגה רביעית שחט תרנגולים בשחיטה כשרה. איך כל זה קשור לחתונה שלי? לרצון והזכות שלי כאזרח וכאדם להקים משפחה?

 

בגרמניה של שנות ה-40 אנשים נדרשו לעבור את אותו ההליך שעברתי אני רק למטרה הפוכה - להוכיח שהם לא יהודים. על פי חוקי נירנברג, חוקי גזע אנטישמיים אשר הגדירו מיהו אזרח גרמני, משרד הרייך לקשרי משפחה הוסמך לקבוע את המוצא ה"ארי" ולאשרו במסמך מיוחד - "תעודת מוצא ארי" - מסמך דמוי דרכון אשר תיעד את אילן היוחסין הארי של האזרחים בגרמניה הנאצית וכלל רישום מדוקדק, כולל תאריך לידה ותאריך פטירה, מקום מגורים ומקצוע של הדורות הקודמים של הנבדק. על פי רוב, התחקו אחר אילן היוחסין ארבעה דורות אחורה. עצוב לי לראות שהגזענים הכי גדולים הם אנחנו, היהודים. כאילו שלא למדנו שום דבר מהשואה ומחוקי הגזע בגרמניה הנאצית. לא יתכן שהליך שזה מתנהל בחסות מדינה דמוקרטית ולפטור את מקבלי ההחלטות בטיסות לקפריסין או לפראג, לא באמת מהווה פתרון, ואף מפלה עוד יותר.

 

הסיפור שלי התפרסם ברשת החברתית ובעיתונות. בעקבותיו קיבלתי המון תמיכה מחברים קרובים ורחוקים, מאנשים זרים לגמרי, מחברי כנסת ומאנשי תקשורת שהביעו עניין. קבלתי גם תמיכה מזוגות רבים שעברו תהליך דומה, משפיל יותר או פחות. אני רוצה להגיד לכל מי שקורא את זה ובתקווה שיקראו כמה שיותר: מה שעברה כאן המשפחה שלי, עברו הסבא והסבתא שלכם בפולין ובגרמניה בשנות ה-40.  אם מישהו חושב שזה לגיטימי להסתכל על אלבומים משפחתיים אישיים ולבחון את הידע המשפחתי ביידיש כדי לקבוע האם אני יהודי, שזה ישמש בכלל נדבך בביסוס טענה כלשהי, צר לי לאכזב אתכם. אני היום הרבה פחות יהודי ממה שהייתי לפני כן.

 

הרבה חושבים שאין טעם לנסות ולשנות את הממסד הזה, שהם גדולים וחזקים מידי, אבל אני חושב אחרת. לשמחתי, עם הזמן, גיליתי שיש המון ארגונים ואנשים שחושבים כמוני ומנסים לשנות את הממסד ומנסים לכונן אלטרנטיבה אחרת. אני מאחל למדינה הזו שכל אזרח בה ידע שיש לו הזכות הבסיסית כבנאדם להתחתן עם בחיר או בחירת ליבו. אמן. 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר