דעות

פרסומים אחרונים

6 דברים שיקרו אם תהפכו לידועים בציבור

6 דברים שיקרו אם תהפכו לידועים בציבור

עו"ד סמדר דקל נעים

לא מתחברים לרבנות ושוקלים להירשם כידועים בציבור? הנה כל מה שעליכם לדעת לפני שאתם בוחרים באופציה הזאת

שבת במחלוקת

שבת במחלוקת

רועי שוורץ-תיכון

האם שמירת השבת בתחבורה הציבורית ובעבודות התשתית באמת כל כך חשובה כאשר המדינה ורשויות מקומיות מפעילות בשבת מוסדות תרבות, בקרת תנועה, חניונים, איסוף זבל וניקוי רחובות? האם עבודות התשתית כל כך חשובות כאשר חרדים עובדים בשבת כמלצרים, חזנים ומשגיחי כשרות ו"עובדים" על אלוהים שהעבודה בשבת בחינם והמשכורת ניתנה בשביל העבודה שהתבצעה לפני השבת? רועי שוורץ תיכון, מייסד נוע-תנוע, על משבר התחבורה הציבורית

כולנו אורלנדו

כולנו אורלנדו

שמרי סגל

כשזה מגיע לקהילה הגאה איכשהו הרקע הוא כל דבר אחר חוץ משנאת להט"ב. משרד החינוך לדוגמא קובע בספר האזרחות החדש שמסע ההרג במצעד הגאווה בירושלים, כלל לא קשור לקהילת הלהט"ב, לטענתו זה היה רצח על רקע דתי.

זיכרון חוצה זהות

זיכרון חוצה זהות

אלעזר בן לולו

זיכרון השואה אינו רק תלוי פונקציה של זמן ומרחב ברור, אלא הוא סיפור על זהות יהודית חוצה מרחבים וגבולות. כוחו של הזיכרון העכשווי הוא לאפשר לזהות היהודית לחצות זהויות נוספות וקהילות.

על מאבק השבת

על מאבק השבת

ד"ר אליזבט גולדוין

המצב הנוכחי נוצר טלאי על טלאי הבעקבות פרצות בחוקים הקיימים, הענות לצרכים העולים מן השטח, מאזן כפייה כזה ואחר והסכמות מקומיות.

מיוחד ליום האישה פאנל נשי תחת כנפי השכינה

מיוחד ליום האישה פאנל נשי תחת כנפי השכינה

אורנה ניר

לקראת יום האשה הבינלאומי פאנל נשים שבוחרות אחרת. "הערב מטרתו סולידריות נשית במיטבה. אנו רגילים למאבקי כוחות ופוליטיקה בכל הקשור לדת ובתי כנסת, ואנו הנשים בוחרות אחרת, בוחרות לחזק את הסולידריות ואת מעמד האישה ביהדות".

נשים והאפליה היומיומית

נשים והאפליה היומיומית

לולה קידר

על פי בתי הדין הרבניים - דינה של אישה שלא שמרה אמונים לבעלה לדוגמה, שונה מדינו של גבר שחטא לאשתו באופן זהה. אמנם התקדמנו מעט מימי המשפט העברי, וכיום מעשי ניאוף אינם נענים בסקילה, אך מאחר ואלו עדיין בתי הדין הרבניים הפוסקים בענייני נישואין וגירושין, יכול בית הדין לחייב אישה שבגדה בבעלה לקבל גט ולעתים על חשבון ממון.

חנוכה חג של אור ולא של קנאות דתית

חנוכה חג של אור ולא של קנאות דתית

ד"ר אליזבט גולדוין

"שכשנכנסו יוונים להיכל טמאו כל השמנים שבהיכל וכשגברה מלכות בית חשמונאי ונצחום, בדקו ולא מצאו אלא פך אחד של שמן, שהיה מונח בחותמו של כהן גדול ולא היה בו אלא להדליק יום אחד. נעשה בו נס והדליקו ממנו שמונה ימים. לשנה אחרת קבעו שמונה ימים טובים". מאמרה של ד"ר אליזבט גולדוין, ד"ר למחשבת ישראל העוסק בחג החנוכה, בגרסה ההסטורית, בפרשנות של חז"ל ובהקשר של ימינו

אז מותר לעלות להר הבית?

אז מותר לעלות להר הבית?

ד"ר אליזבט גולדוין

ד"ר אליזבט גולדוין, למחשבת ישראל, כותבת על תפיסת הר הבית בהיסטוריה היהודית הקדומה ומאז 67'

הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר