הרב נרדי גרין- המחתנים החופשיים

אחרי שנישא בעצמו מחוץ לרבנות ואחרי שחיתן מאות זוגות בחתונות חופשיות בשנים האחרונות, הרב נרדי גרין קורא לכולכן/ם להפסיק להתנצל, לקחת את זהותכם היהודית בידיים ולעצב את טקס החתונה שלכם באופן אישי ולפי אמונתכם. הרב נרדי גרין- המחתן החופשי.

מערכת ישראל חופשית15.02.15

שם: הרב נרדי גרין

 

עיסוק:רב מהזרם החילוני הומניסטי. מנהל קבוצת "טקסים", קבוצה המאגדת עורכי/ות טקסי חיים, חג ומועד חופשיים. רבנים חילוניים וחילוניות, פעילי זכויות אדם, עורכי דין, רופאים, פסיכולוגים, אנשי ציבור, ידוענים ועוד. 

 

עיר מגורים: ירושלים

 

כמה שנים מחתן/ת זוגות? 14 שנים, עד היום ערכתי קרוב ל-500 טקסי נישואין בארץ ובעולם.

 

האם מחתן כחלק מארגון / תנועה?מחתן ברוח היהדות החופשית, עם זיקה לזרם החילוני-הומניסטי ביהדות. הוסמכתי על ידי המכון הבינלאומי ליהדות חילונית הומניסטית, והשלוחה שלו בישראל.

הרב נרדי גרין- המחתנים החופשייםהרב נרדי גרין בחתונתם של ענבר ויהונתן. צילום: אילן סבירסקי.

מה אופי החופות שאת/ה עורך/ת? ההלכה החילונית קובעת כי האחריות והבעלות על הטקס היא של הזוג, ולכן האופי נקבע על ידו. ההחלטה היא של הזוג האם הטקס יהיה מסורתי יותר, או טקס אהבה אוניברסאלי. המגבלה ההלכתית היחידה שלי היא שהטקס חייב להיות שוויוני בין הגבר והאישה, לפחות בקידושין ובכתובה. בדרך כלל הבחירה במרכיבי הטקס נעשית לאחר הכרות, לימוד מעמיק והבנה של מהות החתונה היהודית. כמובן שיש התחשבות באופי האירוע, ובנסיבות המיוחדות של הזוג ומשפחתו.

 

למה בכלל לערוך חופות? כל מעשה אנושי הוא טקס המביא לידי ביטוי את תפיסתו והשקפתו של האדם. כל ביטוי ממשי של האדם יוצר את המציאות בה הוא חי. למעשה, אין הבדל בין היום שלפני, לבין היום שאחרי החתונה. אבל טקס הנישואין הוא בעצם אמירה של הזוג, הכרזה לקהילה על הקמת משפחה, וגם אמירה פנימה על הגברת המחויבות והאחריות הזוגית והאישית במסגרת החדשה שנוצרת. הטקס הוא גם דרך להמשיך מסורת תרבותית עתיקת יומין, שהזוג רואה עצמו חלק ממנה, אך מחדש אותה כך שתתאים לאורח חייו.

 

האם מחתן/ת זוגות להט"ב? בהחלט כן. כל עוד הם פנויים חוקית ורגשית להקים משפחה. חיתנתי זוגות להט"ביים רבים.

 

האם מחתן/ת זוגות מדתות שונות? בהחלט כן, אני מחתן בני אדם ללא אפליה על שום רקע. זו חתונה בין-תרבותית. אם הכוונה גם לכאלה שמוגדרים כ"חסרי דת" הרי שרובם מגדירים את עצמם כיהודים. חיתנתי זוגות רבים כאלה, גם בארץ וגם בעולם.

 

למה בעצם לקחת על עצמך לחתן זוגות בעצמך? הכל החל מהחתונה שלי. זוגתי ענבל ואני לא רצינו להתחתן ברבנות למרות ששנינו יהודים כשרים. למדנו את אופי הטקס היהודי בבית מדרש לדתיים וחילוניים, ובנינו טקס אישי בשיתוף עם מיכאל דק שגם הנחה אותו. בעקבות הטקס שלנו, שלושה זוגות שנכחו בקהל ביקשו ממני לחתן אותם. וכך התחלתי. המשימה העיקרית שנטלתי על עצמי היא להכניס מקצועיות ויושרה לתחום פרוץ לחלוטין. כך בניתי את הקוד האתי ואמנת השרות לעורכי הטקסים שלנו שאומר בפירוש למה מתחייב עורך הטקס ערכית ומעשית, החל משעת ההגעה וכלה בצורת הלבוש.

 

מהו טקס החתונה הזכור לך ביותר שקיימת? לאחר נסיון של מאות חתונות, קשה לציין חתונה אחת יותר מאחרות. חתונות שאני עורך בחו"ל זכורות במיוחד משום שרמת המורכבות בהכנתן הרבה יותר גדולה. אבל אציין כמה חוויות ייחודיות בטקסים שערכתי: למשל, על החוף בכרתים לזוג של יהודיה גרמניה ומוסלמי גרמני, ממוצא טוניסאי, בה דיברתי על חיים יחד בין תרבויות. חתונה לזוג שכבר היה נשוי, החתונה הראשונה הייתה שבוע לאחר שגג אולם האירועים שלהם קרס– אולמי ורסאי... הם נאלצו תוך שבוע לארגן מסיבת חתונה ל-600 מוזמנים ולא זכו לחוות אותה כראוי. הם ביקשו ממני שאערוך להם ברית אהבה משמעותית, תחליף למה שפספסו, עם שני חברים על חוף ימה של קיסריה, בשבועות. זכיתי לעשות חתונה למוגבלי נפש, להמון זוגות שחיים בחו"ל ובאו לחלוק כבוד למשפחה במסיבת חתונה, חתונה אחת ערכתי יחד עם רד בנד בחופה, בחתונה אחרת של רוקרים גבע אלון שר את שיר הכניסה לחופה. היו זוגות שהזמינו אותי לערוך את טקסי הלידה של ילד ראשון, ולאחר מכן גם הילד השני שנולד. בחתונות להט"ביות תמיד יש התרגשות מיוחדת, ותמיד בוכים... הייתה מישהי שחיתנתי פעמיים, כי התגרשה לאחר הפעם הראשונה (לא באשמתי). זוג, שכבר נשוי, שהגיע מארה"ב והורי האשה יחד עם בן הזוג, הכינו לה טקס בהפתעה. לאחר שהדרכתי אותם בסיור בגן הארכאולוגי, ערכתי להם טקס חתונה בו הם התעטפו יחד בטלית, עם הרבה התרגשות ודמעות, בכותל.

 

מסר לכנסת ישראל: חוק נישואין אזרחיים אמיתי משמעותו לכל אדם יש זכות להקים משפחה, ללא אפליה על שום רקע, חובה שיהיה מסלול נישואין וגירושין אחיד לכולם, לא שני מסלולים! ולא ברית זוגיות! הטקס אינו מעניינה של המדינה, תפקידה של המדינה לרשום נישואין כדי להבטיח זכויות. לכל אדם הזכות שיהיה רשום בתעודת הזהות נשוי/אה. הרישום צריך להיות אחיד לכל אזרח על פי עקרון השוויון.

 

מסר לעם ישראל: זו ישראל חופשית וכל אחד רשאי לעצב את תרבותו וזהותו. ולחילוניים, הפסיקו להתנצל. קחו אחריות על הזהות היהודית שלכם ואל תפקירו אותה בידי הדת. ערכו טקס חתונה יהודי-חילוני כלבבכם.

 

פרטי פנייה לצורך עריכת חופה: טלפון לפניה ישירה 052-4738983, דוא"ל: nardy1@gmail.com או באתר האישי.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
גדכל הכבוד, אסור להפקיר את הנישואים והגירושים לידי הכת האורתודוקסית
02
טומי החילוניכל הכבוד לנרדי גריןנרדי גרין תודה על 14 שנות עבודה. תודה על הפתיחות לזוגות מהקהילה הגאה וזוגות מדתות שונות. מסכים עם המסר שלך.
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר