הרי אתה מקודש לי

למה חתונה שוויונית מחוץ לרבנות היא קריטית בכינון חיים שוויוניים אמיתיים?

תמר גור קראוזה08.03.17

אז הגיע הרגע. הרגע עליו עמלנו חודשים- בחרנו בקפידה כל מנה בתפריט, כל זר פרחים, כל שיר בקבלת הפנים, התאמנו בדיוק את צבע המפיות לצבע המפות, עיצבנו הזמנה מגניבה, ומצאנו שיר מעולה לכניסה לחופה, כזה שהוא לא נדוש מדי אבל בכל זאת מרגש. כזה שמייצג את מי שאנחנו. ואז, אז מגיע הרגע שבעצם לשמו התכנסנו- החופה. הרגע בו אנחנו מתחתנים, הרגע בו אנחנו כורתים ברית אל מול כל האנשים שאנחנו הכי אוהבים בעולם (ואלו שההורים שלנו הכי אוהבים בעולם..) אבל, כאן זה נגמר. החלק הזה כבר לא שלנו. משם והלאה כבר הבאנו את הרב שיגאל אותנו מן ההתמודדות. שיעשה את מה שהוא יודע. אז מה אם אנחנו לא מבינים כלום. אז מה אם הוא דורך עכשיו על הערכים הכי מקודשים לנו. אז מה אם זה שלו הרבה יותר משלנו. אנחנו הרי בענייני המפיות...

 

וזה פשוט אבסורד. הרי כינסנו את כולם כדי לחגוג איתנו את בריתנו. הברית הזוגית, ההדדית שבה אנחנו מאמינים ולאורה נרצה לחיות. ואיזה מזל יש לנו שאנחנו חיים בתקופה בה אנחנו אלו שבוחרים את הברית הזו ולא בוחרים בה בשבילנו. ואיזה מזל יש, לנו שאנחנו נמצאים בתקופה בה הוא בוחר בה וגם היא בוחרת בו (ואפילו בתקופה בה הוא יכול לבחור בו, והיא- בה). ואיזה מזל יש לנו שאנחנו חיים בתקופה בה האישה אינה נקנית מבית אביה לבית בעלה ואינה צריכה התחייבויות כלכליות ב'זוזים'. אלא חיים בתקופה בה הגבר אחראי על האישה והיא, לא פחות אחראית עליו ועל שלומו, ושמחתו וכלכלתו. למזלו, ולמזלה.

אבל כל זה לא בא לידי ביטוי בחופה דרך הרבנות, אלא בדיוק ההפך. 

הרי אתה מקודש ליתמר גור קראוזה, מחתנת חתונה שיוויונית מחוץ לרבנות

איך יכול להיות שאתם מקיימים אורח חיים שוויוני, מאמינים בשכר שווה לנשים, בחלוקת תפקידים משותפת והדדית, ביכולתן של נשים להיות רופאות, שופטות ואף מנהיגות העולם החופשי (כמעט). אבל, ביום חגכם ברגע, היחיד בחיים שבו כינסנו את כולם סביבנו לומר להם משהו על עצמנו ועל הזוגיות שלנו, אנחנו משתפים פעולה עם טקס לא שיוויוני במהותו?! ומוסיפים שמן למדורה ולקיום של מוסד רע ומיזוגני. איך אנחנו לוקחים זאת כמובן מאליו שאומנם שרים "קול חתן וקול כלה" אבל במהלך החופה שומעים רק את החתן?! איך אנחנו מסכימים שיקראו תחת החופה "הסכם" שנחתם בו כמה כסף יתן החתן על בתוליה של אישתו?! איך אנחנו מאפשרים טקס שמייצג לעיתים את ההפך הגמור מהברית הזו שאותה אנחנו כורתים ולאורה נרצה לחיות ואף לחנך את ילדינו.

טקס החתונה הוא הזדמנות. הזדמנות לפתוח חלון לזוגיות שלכם , לומר משהו-אחד לשנייה, ולקהל. ולקבל אהבה מהסובבים בכדי לדעת שאתם לא לבד במסע הזה, שנקרא חיים. אין לנו עוד רגע כזה פומבי בחיינו, אז בואו נהפוך אותו להיות באמת רגע כזה. בשפתנו, בערכינו. הרי השקענו בהכל שיהיה ייחודי ומתאים לאופי שלנו אז למה לא בטקס? למה לא לייצר טקס חתונה, קידושין, הדדי. שיוויוני. ואגב, לא פחות יהודי.

החתונה היא אולי המקום הכי משמעותי של הפרט להשפיע על ענייני דת ומדינה בארץ. יש כאן הזדמנות שלא לשתף פעולה ולתת קיום לגוף כה קשה ומיזוגני כמו הרבנות הראשית. ויתרה מכך להצהיר החוצה, בשמחה גילה ורינה- שהשנים עברו, המציאות השתנתה והיחסים בין גברים לנשים, ברוך השם, יחד איתה. אי אפשר להאמין בחשיבות השוויון אבל להמשיך להתחתן ברבנות. זו סתירה פנימית, ואפשר אחרת.

 

תמר גור קראוזה היא בוגרת תכנית תשתית של תנועת ישראל חופשית. מרצה ואקטיבסטית בעניינת דת ומדינה. מחתנת זוגות בחופה אישית, יהודית ושיוויונית, מחוץ לרבנות. 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמסכים עם תמר קראוזהכל מי מי שמאמינ/ה בנישואים ותומכ/ת בשיווויון צריכ/ה להירתע מהרבנות. כמו שנכתב היום נשים יכולות להיות ח"כיות ושופטות. הרבנות תמנע מהן (בשלב הבא תבטל את המוסדות האלו). כנ"ל נישואים אם כבר נישואים האישה לא צריכה הינומה.
02
אלעדדמגוגיה בשקלאיך את מנסה לשכנע בטיעוני הבל באידיאולוגיה השקרית שלך. לא יעזור לכם, הציבור הדתי במדינה גדל ולבסוף הוא יהיה הרוב. די כבר עם השנאה וההשתלחות בכל מה שקשור לדת. יצירת שנאת חינם לא תוסיף שום דבר טוב לקלחת הרותחת שיש פה. רוב העם רוצה בחופש הבחירה ולא בכפיה חילונית עטופה בערכי ליברליזם מצוצים
03
שמואל ירוןוהחשוב ביותר-במקרה של גירושיןבאשה לא צריכה "לקבל" את הגט-אלא לקחת אותו! אשה שרוצה להתגרש לא צריכה לחכות בכלל לגט-אלא צריכה להחליט שהיא פנויה,להמשיך בחייה עם בני זוג חדשים,ואף להקים משפחה חדשה! והכי חשוב-לא להתייחס בכלל למושג הדתי הפרימיטיבי והדימיוני "ממזרים"! כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר