השינוי כבר כאן, לא חייבים להתחתן ברבנות!

לא מתחברים לרבנות ושוקלים להירשם כידועים בציבור? הנה כל מה שעליכם לדעת לפני שאתם בוחרים איך למסד את הקשר

עו"ד סמדר דקל נעים21.04.17

ניב חיים (30) ומיכל מרק (31) מרחובות התחתנו השנה בטקס חתונה מסורתי של הויה- ישראל חופשית, ומיסדו את היחסים כידועים בציבור. "עד שהחלטנו ש'ידועים בציבור' היא הדרך שהכי מתאימה לנו, עבר זמן. אבל לא לכל הזוגות יש את הזמן או את הכוח למחות על המצב הקיים, והם לרוב בוחרים בחתונה ברבנות למרות שהם בכלל לא מחוברים למשמעות שלה, או שהם בוחרים שלא להתחתן כלל, או כמו רוב החברים שלי - טסים להתחתן בחו"ל, וזה כואב. זה כואב לי שאלו הפתרונות שזוגות נאלצים לפנות אליהם".

להלן כמה דברים שחברים של ניב ומיכל לא יודעים וחשוב שידעו:

למקרה שאתם מבולבלים מכל הבלאגן בתחום מיסוד זוגיות בישראל, הכנו לכם רשימה קצרה עם 6 עובדות חשובות על סטטוס ״ידועים בציבור״

 

1. יהודים לא חייבים לעבור במוסד הרבנות

מדינת ישראל מכירה רק בזרם האורתודוקסי כמוסמך להשיא ולהנפיק תעודות נישואין, וזאת תחת מונופול הרבנות. אולם עובדה זו לא אומרת שיהודים לא יכולים להינשא באופן יהודי ללא הרבנות, כפי שעשו ועדיין עושים יהודים בכל העולם ובמשך כל שנות ההיסטוריה של העם היהודי. למעשה, במקור, הטקס נעשה בין בני הזוג, ואין שום משמעות לזהות האדם שעומד איתם תחת החופה ו"מסדר" את הטקס.

 

2. ילדיהם של ידועים בציבור אינם "ממזרים"

מנגנון של 'ידועים בציבור' הוא כיום אפשרות נהדרת עבור זוגות שלא מעוניינים בשתי האופציות: נישואים אזרחיים בחו"ל או נישואין ברבנות. ההסדרה המשפטית של נישואים ובעיקר של הגירושין בישראל היא מהמורכבות בעולם, וישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי המקיימת במקביל שתי ערכאות שיפוט - זו האזרחית וזו הדתית. הסדרה כפולה זו יוצרת באופן סדיר חיכוכים וכפילויות בין הסמכויות של הערכאות המשפטיות השונות בגירושין, בענייני משמורת ילדים, חלוקת רכוש ומזונות.

 

לצד זאת, קיימות בישראל שתי אפשרויות ייחודיות נוספות להסדרת הזוגיות – מעמד 'הידועים בציבור', כמו שעשו ניב ומיכל, ו'ברית הזוגיות לחסרי דת'. ידועים בציבור יכולים לחתום על תצהיר שמגדיר אותם כבני זוג לכל דבר, ראשית בעבור הכרה אישית ופרטית של בני הזוג בזוגיות של עצמם, ושנית מול רשויות כגון: ביטוח לאומי, בנק, עירייה, גן ילדים וכדומה. באופן זה, כאשר יהפכו להורים, ילדיהם יירשמו בתעודת הזהות של שני בני הזוג. ניתן כמובן גם לערוך טקס חתונה פרטי עם רב, רבה או כל עורך או עורכת טקס לפי בחירת בני הזוג.

 

דניאל אברהמי ומשה ירושלמי, חתונת הויה. צילום: ISO – איזו צלמים

 

3. אתם לא חייבים רב בחתונה

על פי ההלכה היהודית, מי שמחתן זוג נקרא 'מסדר קידושין'. הוא לא חייב להיות רב, ודאי שלא חייב להשתייך למוסד הרבנות ואגב, הוא אפילו לא חייב להיות גבר. זה החוק הישראלי בלבד, שיצר מצב שבו גם רב אשר ממלא תפקיד דתי אינו יכול לקיים טקס נישואין תקף אם אינו מוכר לצורך זה על ידי הרבנות הראשית (קושי זה התעורר לא פעם בנוגע לרבנים מהעדה האתיופית, שטקסי הנישואין שערכו לא הוכרו על ידי הרבנות הראשית).

 

4. ידועים בציבור יכולים לחלוק חופשת לידה

מעמד 'הידועים בציבור' בישראל הוא מהמפותחים בעולם, ובפועל מעניק לבני הזוג את מרבית הזכויות והחובות של בני זוג נשואים. מדובר בפתרון שלא מצריך נסיעה לחו"ל או ביקור ברבנות, גם לא רישום במשרד הפנים או המצאה של תעודות ואישורים היסטוריים של בני הזוג ומשפחתם. עוד בדומה לזוגות נשואים, גם ידועים בציבור יכולים לחלוק חופשת לידה.

 

5. המינוס: בעיות בתחומים כמו אימוץ

ישנם מספר תחומים נקודתיים בהם ישנה אבחנה בין בני זוג 'ידועים בציבור' לבין זוגות נשואים. התחום המרכזי הוא איחוד משפחות והגירה. כמו כן, קיימות השלכות גם בתחום האימוץ, וניתנת העדפה לזוגות נשואים. יצוין בהקשר זה כי זוגיות של בני זוג חד-מיניים אינה מוכרת כלל לצרכי אימוץ.

 

6. מתגרשים? לא תצטרכו לעבור בבית הדין הרבני

הסדרת הזוגיות כ'ידועים בציבור' היא הדרך היחידה כיום להימנע מגירושין בבית הדין הרבני. כמו כן, אין צורך באיזשהו הליך פורמלי לקבלת תעודת גירושין כדי לשנות את הסטטוס האזרחי, שכן הם אינם רשומים כנשואים זה לזו במשרד הפנים. פרט לזוגות מדתות שונות שמתגרשים בבית משפט אזרחי, חשוב לדעת שבני זוג יהודים שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל ונרשמו במשרד הפנים בסטטוס 'נשוי' עדיין יהיו מחויבים בבוא העת להתגרש ברבנות, משום שרק הרבנות מוסמכת להנפיק תעודות גירושין ולא ניתן להתגרש אזרחית בחו"ל.

 

בכל הקשור לילדים, חשוב לציין שבאופן הבסיסי ביותר, הסטטוס שבו מצויים ההורים לא משפיע על הילדים, ולכן כל מה שנכון לגבי גירושין של זוג נשוי, נכון גם לגבי הורים 'ידועים בציבור' (מזונות ילדים, אחריות הורית, משמורות וכדומה), פרט למורכבות של התנהלות הליכים בבית הדין הרבני שנחסכת מ'הידועים בציבור' ומילדיהם.

 

--

 

בשבועות הקרובים, תנועת ״ישראל חופשית״, המחתנת מאות זוגות בשנה באמצעות מרכז טקסי החיים שלה - ׳הויה - טקס ישראלי׳, מתחילה בהנפקת ״תעודת חיים משותפים״ עבור הזוגות שהיא מחתנת.
עד כה התרכזה התנועה בליווי זוגות לחופה ובהנחיית טקס החתונה הישראלי שלהם, וכעת היא סוגרת מעגל שלם עם הפיתרון המשפטי המעניק לזוגות מענה מקיף להסדרה משפטית של הזוגיות.
ישראל חופשית גם מציעה ייעוץ זוגי פרטני עם עו״ד, סדנאות הכנה משמעותיות לקראת חופה, והרצאות משפטיות לזוגות לפני חתונה הפתוחות לקהל הרחב ברחבי הארץ.


ושיהיה במזל טוב!

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
לימחוק את התורה שהיא ספר ההוראות של העולם שמבדילה אותנו מכל העמים????? ושמרה והצילה אותנו בזמנים קשים גועל נפש של כתבה מי בוגד כך בעם שלו תתביישו!!!!!!!!!!
02
בג בגזוועה!הסבסבים שלכם מתהפכים בקבר.
שהצאצא שלי ימרוד בבורא?
הלך עלינו סבא.
03
אור בקצה המנהרה החשוכה של כפייה דתית שמרנית ששולטת על מוסדות שאמורים חהיות אזרחים בעולם מתקדם וליברלי
מקומה של הדת היהודית בהסטוריה ובהווה חשוב אך הפרקטיקה במתכונתה הנוכחית יוצרת עוול לחלק גדול מאד מהאוכלוסיה
יישר כוח על הרעיון היוזמה והיישום של "ישראל חופשית"
זהו עוד צעד קדימה לחברה צומחת שרואה חופש וסובלנות כערכים מרכזיים לצד מורשת ומסורת.
04
אמיתיחתונה שווה ובנועםממליץ לכולם 3785* חתונה בנועם, שוויונית ולא מסורבלת
05
אזרחיתהכל טוב, אחרי חתונה זריזה בקפריסיןמחיר פעוט, חווייה נחמדה עם עוד כעשרה זוגות, ים נפלא, פירות טובים, שרימפס לארוחת כלולות, ותעודה (בו ביום) המאפשרת רישום מיידי במשרד הפנים.
אחר-כך עושים איזה טקס שרוצים - עם הקהל הביתי כאן.
נראה אם יש לכם אומץ לפרסם זאת ....
06
שניניצלתי ברגע האחרוןחבורת רמאים- יותר גרועים מהרבנות
הגעתי אליהם על מנת להתרשם - כשהבנתי שהכל עבודה בעיניים ושאני יכולה פשוט ללכת לעו"ד הם לא נתנו לי ללכת וביקשו שאשלם 800 שח כי לא הוצאתי אצלם את התעודה למרות שמההתחלה הצהרתי שאני באה אך ורק לשמוע!
07
דודוחתונהכל הכבוד,נמאס מהכפייה הדתית ולי ברור שאין אלוהים
לא חייבים להתחתן בכדי לחות ביחד
08
רמאים גדולים - היזהרושרלטנים - והכל בחסות "מתן פתרון לזוגות המסכנים"רוצים לעשות קופה מזוגות שלא יכולים לטוס לחו"ל.
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר