"וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ- תַּעֲשֶׂה"

הרב האורתודוקסי צ'אק דוידסון, על הסערה הציבורית הנוגעת לסעיף בפקודת הנישואין והגירושין לפיו מי שנישא בחתונה אורתודוקסית אך לא נרשם ברבנות צפוי לשנתיים מאסר

הרב קלמן (צ'אק) דיודסון05.12.14

סערה פרצה לאחרונה סביב חוק הקובע עונש מאסר על כל מי שמתחתן בחתונה הלכתית מחוץ למסגרת הרבנות הראשית, הן על הזוג והן על עורך החתונה.  אין ספק שהחוק פוגע קשות בזכויות הדמוקרטיות הבסיסיות ביותר, זכויות הנובעות מעצם הרעיון של חופש דתי. אין עוררין שהחוק הוא אנטי-דמוקרטי בעליל. למיטב ידיעתי, אין מדינה מערבית אחרת הפוגעת בחופש דתי באופן כל כך בוטה. לשלטון הזכות לקבוע מי מוסמך לחתן בחתונה שתוכר על ידי המדינה, אבל לאסור כעבירה פלילית על אקט דתי שאין לו משמעות חוקית מבחינת המדינה לא ראינו מעולם במדינה דמוקרטית. בתור אדם השומר תורה ומצוות קלה כחמורה, ברצוני להתמקד לא בחוק הספציפי הזה, שאינו אלא סימפטום, אלא בשורש הבעיה, ודווקא מזווית ראייה הלכתית.

"וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ- תַּעֲשֶׂה"הפגנת ישראל חופשית מול בית הדין הרבני בירושלים, 2011.

מבחינה הלכתית, שורש הבעיה הוא עצם קיומה של הרבנות הראשית, גוף שאין לו שום תוקף הלכתי במדינת ישראל. שהרי ממה נובעת סמכות רבנית לפי ההלכה? ובכן, סמכות רבנית ביהדות ההלכתית מבוססת על פירוש חכמי התלמוד לשלושה פסוקים שבספר דברים:

 

כִּי יִפָּלֵא מִמְּךָ דָבָר לַמִּשְׁפָּט, בֵּין-דָּם לְדָם בֵּין-דִּין לְדִין וּבֵין נֶגַע לָנֶגַע--דִּבְרֵי רִיבֹת, בִּשְׁעָרֶיךָ:  וְקַמְתָּ וְעָלִיתָ--אֶל-הַמָּקוֹם, אֲשֶׁר יִבְחַר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בּוֹ.  ט וּבָאתָ, אֶל-הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם, וְאֶל-הַשֹּׁפֵט, אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם; וְדָרַשְׁתָּ וְהִגִּידוּ לְךָ, אֵת דְּבַר הַמִּשְׁפָּט.  י וְעָשִׂיתָ, עַל-פִּי הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ, מִן-הַמָּקוֹם הַהוּא, אֲשֶׁר יִבְחַר יְהוָה; וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת, כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ.  יא עַל-פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ,:  לֹא תָסוּר, מִן-הַדָּבָר אֲשֶׁר-יַגִּידוּ לְךָ וְעַל-הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר-יֹאמְרוּ לְךָ--תַּעֲשֶׂה --יָמִין וּשְׂמֹאל.

 

השאלה המתבקשת היא, על אלו רבנים או גוף רבנים מדובר? ובכן, כל הפוסקים, חוץ מאחד בלבד, פסקו למשך אלפי שנים שסמכות זו נתונה למוסד הסנהדרין (כעין בית המשפט העליון במשפט העברי) בלבד, מוסד שלא קיים כבר יותר מ-1,500 שנה.

 

אם כן, על מה מבוססת סמכות רבנית מאז? ובכלל, על מה מבוססת הסמכות אפילו של התלמוד הבבלי, שממנה נובעת ההלכה כולה? הרי התלמוד נכתב יותר מ-200 שנה אחרי סוף הסנהדרין. עם קושיה זו התמודד הרמב"ם, בספרו ההלכתי המונומנטלי משנה תורה. שם טען  שהתלמוד מחייב מכיוון שכל עם ישראל קיבל אותו על עצמו כמקור מחייב. כלומר, סמכות התלמוד עצמו נובעת מנכונותם של היהודים לקבל אותו.

 

כך גם עד ימינו שלנו. גדולי הרבנים קבעו חד משמעית שרב מתמנה אך ורק על בסיס הסכמת הקהילה. עד כדי כך שאסור הלכתית לרב להישאר בתפקידו אם הקהילה אינה מרוצה ממנו.

 

אם כן, במדינת ישראל, הרבנות הראשית מוסמכת לקבוע ההלכה אך ורק אם הקהילה, כלומר אזרחי מדינת ישראל היהודיים, מקבלים אותה כגוף מוסמך ומחייב.

 

וכאן הבן שואל: הרי מי בוחר את הרבנים הראשיים, ובכלל רבני ערים ושכונות מטעם המדינה? האם בגופים הבוחרים יושבים חילונים? האם יהודים שאינם דתיים הם הרוב בגופים הבוחרים? שהרי רוב היהודים במדינת ישראל אינם דתיים. אם כן, על סמך מה הרבנות מוסמכת לקבוע את ההלכה, אפילו  אם המדינה הייתה מדינת הלכה? וכל שכן במדינה יהודית דמוקרטית!

 

לעניות דעתי, על הרבנים הראשיים, רבני הערים, ורבני השכונות מטעם המדינה חובה הלכתית להתפטר מתפקידם עד שלא יהיו מקובלים על רוב הציבור. אם וכאשר רוב החברים בגופים הבוחרים יהיו יהודים שאינם דתיים, יהיה על מה לדבר לפחות מבחינה הלכתית (אבל עדיין לא מבחינה דמוקרטית). עד אז, עצם קיומו של הרבנות הראשית הוא שרירותי ואיננו הלכתי.

 

יאמרו שאני טועה בהנחת היסוד שרוב הקהילה, כלומר אזרחי המדינה היהודיים, אינו מרוצה מהרבנות. אך גם אם אני טועה, אני עדיין סבור שהרבנים לא יכולים לכפות את עצמם על מי שלא רוצה, כי הדת היהודית יקרה בעיניי. הדרך היעילה ביותר להשניא את הדת על ציבורים שלמים היא לכפות אותה עליהם.

 

וכל זאת בלי להזכיר מילה על הפגיעה בחופש הדת, אחד היסודות הבסיסיות ביותר של כל חברה דמוקרטית.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
יהודי שמבין בתורהאני לא יודע מי העניק לבחור את התואר 'רב'... הוא לא הביא שום מקור לדבריו...
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר