זה כן ענייני

מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית", מסביר מדוע יצא להפגין נגד הפרדת נשים וגברים בהיכל התרבות, למרות הפלורליזם שגורס שאורח חיים הוא עניין של בחירה ומנטליות.

מיקי גיצין08.12.14

ביום ד' האחרון יצאנו, כארבעים פעילים מארגונים שונים, להפגין מול היכל התרבות בתל אביב, בו התקיימה לראשונה הופעה בה נאכפה הפרדה בין נשים לגברים. הגברים ישבו כמובן במרכז ההיכל, ואילו הנשים זכו לראות את המופע מן היציע. בזמן הקצר שהתאפשר לנו לשוחח עם קבוצות שונות שהגיעו לאירוע, הסבירו לנו רבים מהבאים שהם הולכים גם לאירועים מעורבים, אך בהפרדה יש אמירה ערכית חשובה וכי הפרדה שכזו מכבדת את האישה היהודיה, ושלא ראוי "להעמיד את הגברים במבחן".

 

זה כן עניינימיצג ישראל חופשית נגד הדרת נשים. תל אביב, דצמבר 2011. צילום: אייל יסקי וייס.

עצרת המחאה שקיימנו מול היכל התרבות זכתה לביקורת רבה מגורמים שונים, ובראשם פעילים שמעלים על נס את דגל הפלורליזם. אכן, ההחלטה לצאת להפגין מול הופעה פרטית לכאורה, שמתנהלת בה הדרת נשים, לא הייתה פשוטה עבורנו ולוותה בהתלבטות בתוך תנועת "ישראל חופשית". היו חברים בתנועה שטענו כי אם אנחנו מאמינים בתפיסת "חיה ותן לחיות", עלינו לכבד תרבויות שבהן נהוגה פרקטיקה חברתית-תרבותית שסותרת את התפיסה הליברלית, אותה אנחנו מבקשים לקדם.

 

אז למה החלטנו בסופו של דבר לצאת ולהפגין? 
ההופעה הנפרדת אינה עומדת בחזקת אירוע בודד; היא חלק מתופעה כללית שמתרחבת בחברה הישראלית, בה הדרת נשים הופכת להיות לגיטימית. ההסכמה של החברה הישראלית ליישר קו עם הגורמים הקיצוניים ביותר בחברה הדתית בשם הפלורליזם והתפיסה הרב תרבותית, מסוכנת לערכי החופש המקובלים המדינה.

 

כאשר בוחנים את התופעה של הדרת נשים, עלינו לקחת בחשבון ניסיונות של עיריית ירושלים לקיים אירועים ציבורים ופומביים בהפרדה, פעילות מופרדת במנהליים ציבוריים ברחבי הארץ וכמובן ההפרדה שהייתה (ועדיין בחלק מן המקרים) מקובלת באוטובוסים בכל רחבי המדינה, ולא רק בשכונות חרדיות כפי שמקובל לחשוב.

 

מעבר לכך, אי אפשר שלא להתייחס לעובדה שההופעה המפלה התקיימה במוסד עירוני של עיריית תל אביב-יפו. תל אביב מתהדרת בכך שהיא עיר חופשית ופלורליסטית, לכן ראוי כי עיריית תל אביב תציב סולם ערכי באותה רוח לחברות העירוניות. היכל התרבות בתל אביב זוכה לתקציבים לא מבוטלים ממשלם המיסים התל-אביבי על מנת לשמש אכסניה לאירועי תרבות בעיר, לאור ערכיה החופשיים של העיר. מנהליו של היכל התרבות החלו בבגידה הערכית בתושבי תל אביב כאשר השכירו את היכל התרבות של העיר לטובת חברת נדל"ן, שביקשה לקדם את ענייניה הפרטיים במקום לקיים את יעודו של ההיכל - לספק תרבות לתושבי העיר. כעת, מנהליו של ההיכל, בגיבוי העיריה, עושים זאת פעם נוספת כאשר הם מאפשרים אפלייה של נשים בהיכל שיעודו הוא לספק תרבות לתושבי העיר.

 

תפיסת עולם ליברלית ומתקדמת אינה יכולה לאפשר בשם הרב-תרבותיות כל פרקטיקה תרבותית מפלה ומדכאת. היא חייבת להציג סולם ערכי ותפיסת עולם מלאה המצביעה על פרקטיקות לגיטמיות וכאלה שאינן לגיטמיות. החברה המערבית, וישראל בתוכה, השכילה לצאת נגד תופעות מכוערות כמו מילת נשים, פוליגימיה, רצח על כבוד המשפחה וכו'. לכן, גם כאן ראוי שאנחנו, המניפים את הדגל הליברלי והמתקדם, נבוא ונצעק בקול רם מול תופעות מפלות וחשוכות כמו הדרת נשים במוסדות ציבוריים.

 

המאמר התרסם לראשונה באתר 'צו פיוס' במרץ 2011

 

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר