יהדות ליברלית

רבים הצעירים שמגלים את זהותם המינית וחשים בקונפליקט. בנקודת משבר גדולה נמצאים אלה אשר נאלצים להסתיר את מיניותם כשהם עצמם חלק ממסורת שמתקשה לקבל את מי שהם. הרב רון יוסף, על הקונפליקט בין יהדות וליבר

הרב רון יוסף23.12.14

במציאות חוצת המגזרים בציבור הישראלי שכוללת כמובן כם את החברה הדתית, קיימים רבים בעלי נטיות הומוסקסואליות. מאנשים שאינם דתיים, דרך מסורתיים עד החרדים ביותר.  החוויה הזו, של היותו של צעיר דתי והומוסקסואל, מייצרת תחושות קשות של פחד, בושה, ספקות, שנאה עצמית ועוד. ההתנגשות בין התחושה הפנימית לבין המסר המנוכר שמשדרת החברה יוצרת קונפליקט מתמשך המאופיין בחוסר ודאות ובתהיות רבות.  הולכת ומתעצמת החשיבות העליונה למענה מתאים ואחראי לסוגיה הזו, שתכליתו להקל, ולו במעט, על העול הבלתי נתפס שנושאים אותם בחורים.

 

השאלה הבאה, אם כן, היא מה עושים כאשר הם רוצים להמשיך לחיות במסורת האורתודוקסית בה הם דמות משונה וזרה. היהדות היא לא סתם עוד מסורת, היא דרך חיים שלמה לאורך כל שעות היום וימות השנה. היא השילוב נדיר בין לאום לדת, בעלת מטען היסטורי ותרבותי. להיעקר מהמסורת היהודית משמע שינוי זהות ולא למשל שינוי תפיסה פוליטית.

יהדות ליברליתהו"ד

הבעיה המרכזית מתעוררת כאשר עולה שאלה חדשה שהיהדות לא נגעה בה, כמו שאלת ההומוסקסואליות. הליברליזם חיבק ואימץ את ההומוסקסואלים, הכיר בהם וקיבל אותם. על כן יש לו "זכות ראשונים" בכל הנוגע לטיפול בשאלה ההומוסקסואלית, ולכיוון הזה תודעתנו מכוונת רק למשמע המילה ה"בעיתית" כביכול בעלת ארבע אותיות: הומו. זאת יוצרת תדמית שלילית של ההומוסקסואל כמתירן שלוח רסן וכשיקוץ משומם.

 

אין ניגוד יותר חריף מהיהדות והמתירנות. עד כמה שננסה להתפתל, הרעיון המתירני-ליברלי זר ליהדות בכל מאודו. הליברליזם מדבר על זכויות וחירויות. היהדות מדברת על אחריות וחובות. "אין לך בין חורין אלא כמי שעוסק בתורה" אינה סיסמא בעלמא, היא הבנה עמוקה של מהי חירות אמיתית- מילוי תפקידו של האדם בחייו כחלק מעבודת ה'. אבל החירות היהודית לא יכולה להתקבל ללא ידיעה אמיתית וכנה של מיהו האדם העובד את בוראו, הכהן הוא אם לוי, הבעל דין אם בעל חסד. גם לנטייתו המינית, כמו לכל מאפייני האדם, יש חשיבות בדרך עבודת הבורא. זהו אולי חידוש תוכני, אבל לא חידוש מהותי.

 

בארגון הו"ד, היבטים של הליברליזם כגון מצעדי הגאווה וארגונים היונקים מהאידיאולוגיה הרפורמית למשל, מזיקים לענ"ד בראש ובראשונה לצעיר הדתי ההומוסקסואל, שחושב בדעתו שיש רק דרך אחת להתמודד עם נטייתו, ולכן לעיתים מרגיש דחייה עצמית, ולעתים מקבל את הדרך הזרה הזאת.

 

צילום: דרור זכריה

 

קבלת והכלת הבחורים הדתיים ההומוסקסואלים אינה קבלת הרעיון הליברלי. מתוך אמונה שלמה בכוחה של המסורת היהודית להתמודד עם כל נושא, אנו פועלים לעיצוב תפיסת עולם יהודית של הנושא. זאת תפיסה שבה האדם היהודי מכיר את מקומו ואת אחריותו. הוא יודע ממה להישמר ולמה לשאוף. יש לתת מענה ואלטרנטיבה בתוך המסגרת האורתודוקסית לנושא, ולהדריך את הצעירים המבולבלים והקרועים בין החברה הליברלית מחוץ ובין המסורת מפנים. לשבור את המונופול ולהציג מודל של יהו"די מאמין גם בגילוי האישיות שלו וכן, גם באיפוק מיני כאשר נדרש. מודל שכזה עלול לגרור גל של תגובות זועמות מן הצד הליברלי, שיכול להיות לפעמים עוין ומאיים כלפי הרוצים לחיות לפי רוח המסורת שלהם, אבל מן חובותינו, אם ברצוננו לשמור על התורה וההלכה, להציע תגובה ראויה שלא הייתה קיימת עד עכשיו, לא במסורת היהודית ואולי לא בכלל. כמו שיש למסורת מה לומר על כל נושא, יש למצוא מה יש לה לומר על הומוסקסואליות. אך עלינו להיות אמיתיים עם עצמנו ולחקור את העניין בחיל ורעד, שכן חיי אדם תלויים בו.

 

בדיוק כפי שהטרוסקסואלים אינם בוחרים בנטיות או ברגשות של המשיכה המינית שלהם, כך לא עושים זאת ההומוסקסואלים. הבחירה האמיתית היחידה אצל הומוסקסואלים, היא בין דיכוי רגשות אלו ולהעמדת פנים כאילו הם הטרוסקסואלים או א-מיניים, לבין חיים אמיתיים מבחינה רגשית כהומוסקסואלים. על אף שאין מחקר המצביע חד משמעית שבסיס הנטייה המינית הוא ביולוגי או גנטי בלבד, העדות המדעית המקצועית מצביעה לכיוון בסיס גנטי.

 

אנו פונים לכל שלוחי הציבור בישראל: רבנים, ח"כים ומובילי דעת קהל, על מנת לקיים עמנו פגישה ושיח ישיר, אשר יש ביכולתו לענ"ד, להביא לפתרון הסוגיות ואף לסיוע במציאת קוצנזוס רחב גם בעניין הצעות החוק, אשר ילכדו וימצאו את עמק השווה בחברה הישראלית והדתית - יהודית.

 

 

                                                                                    בברכת התורה ולומדיה,

                                                                                                                       

הרב רון יוסף

 

ארגון הו"ד הוא ארגון תמיכה ומידע הפועל בשיתוף עם אנשי מקצוע לסיוע לציבור הומוסקסואליים דתיים וחרדים.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
אליהו גברלטרצעיר חרדי בעיה בזהות המיניתאין לו מייל ואינטרנט אשמח אם תצרו איתו קשר
0556768368
02
צעיר חרדי בעיה בזהות המיניתא
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר