כולנו אורלנדו

כשזה מגיע לקהילה הגאה איכשהו הרקע הוא כל דבר אחר חוץ משנאת להט"ב. משרד החינוך לדוגמא קובע בספר האזרחות החדש שמסע ההרג במצעד הגאווה בירושלים, כלל לא קשור לקהילת הלהט"ב, לטענתו זה היה רצח על רקע דתי.

שמרי סגל16.06.16

זה קרה בשניות, רגע אחד אנחנו צועדים ושמחים וברגע שלאחריו, שוטרים פרצו את הגדרות ורצו בבהלה לעבר מקום הדקירה. אדם שהשתחרר מהכלא, שכבר דקר בעבר במצעד הגאווה, שהמשטרה ידעה על עברו ועל שחרורו, הגיע שוב למצעד הגאווה בירושלים ובמרחק של מאה מטרים ממני, החל לדקור את הצועדים ורצח את שירה בנקי ז"ל.

 

שנה לאחר הרצח, שוב בתקופת חגיגות הגאווה ברחבי העולם, הגיע אדם אחר למסיבה של הקהילה הגאה באורלנדו. גם הוא מוכר לרשויות החוק בארה"ב, תושאל פעמיים בשנים האחרונות, ושוחרר. הוא רצח 53 אנשים ועוד כ-50 נפצעו. כשהחלו הידיעות לזרום, המחשבה הראשונה שעברה לי בראש היתה – "מזל שלשליסל לא היה רובה".

 

לרוצחים מהבר-נוער דווקא היה רובה, הם ירדו למרתף וירו לכל עבר, "מקום המזוהה עם הקהילה הגאה" הודיעו בחדשות והפושעים לא נמצאו עד היום. אם יתגלה שהיה זה מחבל שיצא במטרה להרוג, יהיו זכאים הנפגעים לזכויות. כל עוד הזהות אינה ברורה, מותירה המדינה את הנפגעים הלהט"בים להתמודד עם גורלם בעצמם. כך משפיע ה-"רקע" לפיגוע על התמיכה בניצולים, כך הופך הרקע לפיגוע למרכיב עם השלכות משמעותיות.

 

כשזה מגיע לקהילה הגאה איכשהו הרקע הוא כל דבר אחר חוץ משנאת להט"ב. משרד החינוך לדוגמא קובע בספר האזרחות החדש שמסע ההרג במצעד הגאווה בירושלים, כלל לא קשור לקהילת הלהט"ב, לטענתו זה היה רצח על רקע דתי. בדומה, ח"כ אוחנה התייחס לפיגוע באורלנדו, וטען שהקהילה הגאה לא היתה המטרה של הפיגוע, אלא המפגע כיוון לפגיעה בערכי העולם המערבי. העובדה שעשרות חברי הקהילה הגאה נטבחו, היא מקרית, ומסתבר שאינה ערך בפני עצמה.

 

אני מסכים חלקית עם אוחנה, המאבק של הקהילה הגאה בהכרה ובשוויון זכויות, מסמל את ערכי המערב החדשים באופן המובהק ביותר. אך בדיוק כפי שברור שפיגוע כלפי יהודים בשל היותם יהודים ברחבי העולם, נעשה ממניעים אנטישמיים, ולא רק על בסיס "התגשות צוויליזציות" של עולם דתי קיצוני מול עולם שמקדם חירויות. כך גם בחירה בקהילה הגאה כמטרה לאירוע טרור, ברור שנעשית בגלל הזהות של הקהילה. זה הרקע.

 

כולנו אורלנדו

הביטול של הבחירה בקהילה הגאה כיעד ספציפי, ההתמקדות בזהות הרוצח וההתעלמות מזהות הנרצחים, מהווה סכנה של ממש לקהילה הגאה שחווה אלימות על בסיס יומיומי. היכולת לצאת ולבלות במועדון, לצעוד יד ביד ברחוב נקנו בדם רב. והמאבק הזה אינו נגמר, הוא אינו זיכרון רחוק, לא בעולם המערבי ובטח שלא בישראל.

 

אזרח אמריקאי שיוצא לרצוח, לא מקבל מסרים באינפוזיה רק מדעא"ש ועיניו מכוסות כלפי שאר העולם. הוא גם חשוף לשיח הקשה והמסית שהתקיים בתוך ארה"ב סביב אישור הנישואים הגאים. והוא נחשף גם לניסיונות של פוליטיקאים שמרנים במדינה הליברלית לפגוע בהישג הזה. אין באמירה הזו כדי להשוות את אותם פוליטיקאים לדעא"ש או להסיר מהארגון הנפשע את אחריותו הישירה לפיגוע. אך גם אי אפשר לטשטש את הסימון של הקהילה הגאה כמטרה ואי אפשר להתעלם מכך שההסתה כלפי הקהילה הגאה היא מנת חלקם של רבים דווקא בתוך העולם המערבי.

 

בישראל כל חצי שעה יוצאת ברשת קריאה לאקט אלים נגד הקהילה הגאה, לפי דוח השנאה שמפעילה קרן ברל כצנלסון. מרכז ניר כץ למאבק בלהטבופוביה קיבל מעל ל-400 דיווחים על מקרי אלימות בחודשים האחרונים. הפגיעות האלו לא נעשות על רקע דתי והן אינן חלק ממלחמת ציווילזציות. הן קורות כאן, בישראל והן מבטאות שנאה כלפי הומואים, לסביות, טרנסים ובי. הרקע הוא להטבופוביה וההסתרה שלו מסכנת חיי אדם.

 

רוב חברי הקהילה הגאה בישראל ובעולם, חוו פגיעה פיזית, נפשית או מילולית בשל נטייתם המינית. ולכן כשיש פיגוע בארה"ב במסיבה של הקהילה הגאה, כולנו יודעים מה הסיבה, כולנו יודעים שיש מי שינסו לטשטש אותה, כולנו מזדהים עם הפחד, ולכן היום כולנו אורלנדו.

 

 

הכותב הוא מנהל המחלקה הציבורית בתנועת ישראל חופשית ויו"ר תאטרון תהל – התיאטרון הגאה.

 

פורסם לראשונה באתר NRG בתאריך 14/06/2016

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
הלנה ברביחזון צפניה כדאי לשים לב לצמד המילים "עליזי גאותך":
"בַּיּוֹם הַהוּא, לֹא תֵבוֹשִׁי מִכֹּל עֲלִילֹתַיִךְ, אֲשֶׁר פָּשַׁעַתְּ, בִּי: כִּי-אָז אָסִיר מִקִּרְבֵּךְ, עַלִּיזֵי גַּאֲוָתֵךְ, וְלֹא-תוֹסִפִי לְגָבְהָה עוֹד, בְּהַר קָדְשִׁי" (צפניה ג' פסוק יא).
02
מתענייןמתי הצעדהמתי זה יהיה ואיפה בירושלים יהיה פקקים ומתי
03
מתענייןמתי הצעדהמתי זה יהיה ואיפה בירושלים יהיה פקקים ומתי
04
רמי אופירלא כל נטיה צריך לקבללא כל נטיה - צריך לקבל: לא לנטייה לאלימות, לא לנטייה לאונס, לא לנטיה לפדופיליה, לא לגילוי עריות במישפחה, לא לניאוף ובגידה בבן/בת הזוג, לא למישכב זכר.
05
חגי אתם חבורת מתחנגלים וסוטים חולי ועלובי נפש שזקוקים לאשפוז כפוי
06
יעלהפרעהלא בגלל הנושא, אין לכם רחמים על תושבי ירושלים שכל יום כמעט סוגרים להם את העיר.
07
יעלהפרעהלא בגלל הנושא, אין לכם רחמים על תושבי ירושלים שכל יום כמעט סוגרים להם את העיר.
08
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר