כי מציון תצא תורה

"אתמול זכיתי להיות באחת העצרות המרגשות שהייתי בהן בחיי. היה בה זעם רב ופחד אבל גם הקשבה וקבלה." מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית, מסכם את שתי העצרות של השבת האחרונה

מיקי גיצין02.08.15

בישעיהו כתוב כי מציון תצא תורה ודבר ה׳ מירושלים, אתמול לראשונה הרגשתי שאני מבין מה הייתה כוונת הכותב. 
אני בוגר הפגנות ועצרות רבות. אתמול זכיתי להיות באחת העצרות המרגשות שהייתי בהן בחיי. היה בה זעם רב ופחד אבל גם הקשבה וקבלה. הקהל צעק סיסמאות כמו הומופוביה גזענות זו אותה האלימות, אך גם הקשיב וכיבד כל אחד ואחת מהדוברות/ים. 
 
 
והדוברים כל אחד מהם מנהיג/ה משכמה ומלאה, כל אחד מהם דאג לשבור חומות ולהרבות אהבה במילותיו. נשיא המדינה דיבר הבהיר באופן ברור נגד תפיסת ״העשבים השוטים״ המסירה מאיתנו אחריות למציאות החיים הישראלית. הרב בני לאו שהיה מרגש  במיוחד, דיבר על סכנת הארון וחשוב מכך שהמשפט יהודי לא הורג יהודי הוא גזענות. יהודי לא הורג בן אדם. 
 
 
היה שם גם הרב פויירשטיין שריגש מאוד, ושרה קלה מנכ״לית הבית הפתוח שדרשה באופן כן וכואב שינוי מערכתי כולל ביחס לקהילה הגאה. והיו שם גם שותפי הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית ויזהר הס מהתנועה המסורתית. כל אחד מהם ירה חיצים מדוייקים שלא ביקשו להתחבב על הקונצנזוס הישראלי אלא לגעת בפצעים שלנו כחברה. 
 
 
והיו שם גם לא מעט פוליטיקאיות ופוליטיקאים שקיבלו מקום של כבוד על הבמה. אבל הם לא דיברו. הגיעו לשם, ישבו והקשיבו. איש מהם לא נפגע, והמסר שלהם עבר בצורה מופתית. 
 
 
העצרת הזו בירושלים הזכירה לי שוב עד כמה החברה הישראלית מורכבת. עד כמה קיימת בה שותפות גורל בין אלו שמעוניינים בשותפות הזו. לא שוב דיכוטומיות ישנות של חובשי כיפה למול סמולנים. אלא חברה מורכבת עם חילוקי דעות אבל גם עם מוכנות אמיתית וכנה לשינוי. 
 
 
חשוב להדגיש, לא מדובר בריקודי קומביה של צו פיוס. ממש אבל ממש לא. האנשים שעמדו שם על הבמה ובקהל לא באו לתת גינוי רפה וללכת הביתה. הם גם לא התעטפו בדגל הגאה מצד אחד ומצד שני חיבקו את בצלאל סמוטריץ׳ שבאותן דקות חזר לשסות ולהסית. הם עשו צעד ציבורי אמיץ, לקחו אחריות על החברה הישראלית כולה (יהודית וערבית). וחלקם גם הכו על חטא. 
 
 
אתמול בערב חזרה לי ולו בקצת התקווה שיכול להיות פה אחרת, שיש פה אנשים שרוצים לעשות  חברה ישראלית טובה מבלי להסתיר או להדחיק את הבעיות הקשות שבה. הייתי כ״כ מלא תקווה שאפילו לא הבחנתי בפעילי להבה שהמשיכו להסתובב בכיכר ולחלק חומר הסתה וטרור ממש סמוך לעצרת הסובלנות.
 
ומילה קצרה על מה ששמעתי על שהתרחש בתל אביב. כשעושים עצרת מגה-פוליטית, תמיד יש נפגעים וזה בסדר. המארגנות והמארגנים עשו כל שביכולתם לשלב בין הזכות של כל אחד להביע את עצמו ומצד שני למנוע מירוק מצפון או הלבנת חטאים על הבמה הזו בגן מאיר. זה היה לא פשוט. אבל מי שמנסה לסובב את החרב עכשיו ולהפוך את הקורבנות לתוקפים שישכח מזה. זכותם של אנשים למחות נגד שלטון. זו זכות בסיסית במדינה דמוקרטית וזה חלק מהמחיר שהשלטון לוקח על עצמו באינטראקציה ישירה עם הציבור. יובל שטייניץ או נפתלי בנט הם לא זהבה גלאון או הרב בני לאו. יש להם השפעה אמיתית ומשמעותית יותר ויחד איתה מגיעה האחריות והחשיפה לביקורת וזה ממש, אבל ממש בסדר. זה לא אומר שהם רעים, או לא לגיטימיים. זה אומר שהם חייבים לספק תשובות. 
 
 
שבוע טוב שיהיה. 
הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר