לוקחים את טקס החתונה לידיים שלנו

ישראל חופשית מצרפת בימים אלה את ארגון 'הויה' כפרויקט דגל מרכזי. במאבק לחופש בחירה בנישואים וגירושים בישראל חשוב לזכור- יש גם דרך לפעול, יש אלטרנטיבה לנישואים ברבנות הראשית לישראל. חתונה דרך 'הויה' היא התשובה הישראלית של טקס משמעותי ואישי. מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית, מזמין אתכן ואתכם להיות חלק ממהפכת האהבה בישראל.

מיקי גיצין01.09.15

ישראל חופשית היא תנועה שהוקמה לפני כשש שנים על ידי חבורה של חברים ופעילים אידיאולוגיים ששאפו לעשות שינוי בחברה הישראלית. צעירות וצעירים שראו את יחסי הדת והמדינה בישראל כאחת מבעיות היסוד של החברה הישראלית ושאפו לשנות את המארג הכובל הקיים.

 

כחבורה מאוגדת וחדורת אידיאולוגיה, הפגנו, צעקנו, נפגשנו עם דמויות משפיעות, והובלנו כמה מאבקים חברתיים חשובים כמו המאבק נגד הדרת נשים, המאבק למען תחבורה ציבורית בשבת, מאבק נגד המונופול הרבני ורבים נוספים. פעלנו אז ואנחנו עדיין פועלים, למען מטרות שאנו מאמינים בהן. בחלק מהמאבקים הצלחנו יותר ובחלק פחות, בחלקם השינוי נראה באופק ובחלק אחר, ניתן לראות בבירור שהדרך עוד ארוכה.

לוקחים את טקס החתונה לידיים שלנו"ה'לא' הוא רק חלק אחד מהסיפור. השאלה החשובה יותר היא מה 'כן'. כשחיפשנו את ה'כן', מצאנו את הויה." חתונתם של עידית ופלג בהנחיתו של רם אפרת, הויה. צילום: We Are Red

עם קום הממשלה הקודמת ב- 2013, כשהחרדים נותרו מחוץ לממשלה ועם יש עתיד, שהניפה אז את חופש הבחירה בנישואים כאחד מדגל מדגליה, בתוך הממשלה, היה לנו שביב של תקווה שהמערכת הפוליטית תוכל לתת סוג של מענה לאחת מבעיות היסוד בישראל, המונופול הרבני בענייני הדין האישי. לפני שהתרפקה הממשלה ההיא עמדנו, יחד עם שותפים נוספים, לצאת בקמפיין ציבורי גדול וקיוונו לטוב ביותר.

 

ידענו אז את מה שאנחנו יודעים בבירור גם היום. מעל ל-70% מהישראלים תומכים בחופש בחירה בנישואים בישראל. הציבור איתנו והצדק איתנו גם כן. אנחנו לא היחידים שהגיעו למסקנה המתבקשת- לא יתכן שבמדינה דמוקרטית אזרחיות ואזרחים לא יוכלו לבחור את הדרך הנכונה עבורם להינשא, או את הזרם הדתי שהם רוצים להינשא דרכו. לא יתכן שרק רבנים מזרם אחד יוכלו לחתן זוגות לפי חוק. העולם המערבי צועד קדימה, נישואים אזרחיים וחד מיניים מוכרים ביותר ויותר מדינות וישראל, כמעט בתגובה, קופאת במקום ומתכננת אף לחזור אחורה. דיינים שמרניים ממונים לתפקידי שיפוט, בתי דין רבניים חוזרים לתפקד תחת המשרד לשירותי דת (אחרי שהיו תחת פיקוחו של משרד המשפטים) והיד עוד נטויה. אבל אז נפלה הממשלה ההיא וקמה לה ממשלת ימין-חרדים שבאופן ברור לוקחת אותנו לאחור בכל מה שקשור בענייני חופש דת.

 

כשזו המציאות, כשהממשלה הנוכחית אטומה והכנסת חסרת כל השפעה בנושא, אין מנוס מהפעולה המתבקשת. החרמת מוסד הרבנות והימנעות משיתוף פעולה עם הגוף המסואב, המושחת והכופה הזה. ישראליות וישראלים, גם אלה שהרבנות מונעת מבעדם להינשא דרכה ועדיין מתעקשים לקחת חלק במשחק ולעבור התעללות אמיתית על ידי הממסד לשם כך וגם זוגות שהרבנות מאמצת אל חיקה בשמחה- צריכים כולם להדיר את רגליהם ממדרגות הרבנות.

 

אבל ה'לא' הוא רק חלק אחד מהסיפור. השאלה החשובה יותר היא מה 'כן'. כשחיפשנו את ה'כן', מצאנו את הויה. מבחינתי, הויה היא המענה האולטימטיבי לזוגות ישראלים שמעוניינים לקיים טקס משמעותי מחוץ לרבנות. אלפי זוגות שנישאים בשנה דרך הויה במקום דרך הרבנות הם בדיוק התשובה לכל אותם אזרחיות ואזרחים שרוצים חתונה ישראלית, אבל לא רוצים את הרבנות כחלק ממנה.

 

חתונה דרך הרבנות היא לא הדרך היחידה לחגוג את מיסוד הקשר. טקס חתונה ישראלי משמעותי שיעוצב מתחילתו ועד סופו על ידי הזוג, הוא בדיוק הדרך לחגוג אהבה, לעצב לעצמכם את החתונה בליווי מלא של צוות הויה- כמו כל פרט אחר שחשוב לכן ולכם לעצב בה. כמו כל נקודה אחרת שאתם יורדים לעומקה בערב הגדול, חשוב גם לחשוב על הטקס וחשוב שידבר בדיוק בשפה שלכם.

 

ועכשיו, בקשה אישית, היו שגרירים. דברו עם חברים ומשפחה, ספרו להם שיש אלטרנטיבה טובה יותר, אלטרנטיבה ערכית, ישראלית, לרבנות הראשית בישראל. האלטרנטיבה נקראת הויה ומהיום, הויה היא חלק מישראל חופשית. אני מזמין אתכם לחגוג איתנו את האהבה שלכם ולהתחתן בדיוק כמו שתרצו.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
ממזרלהחרים את הרבנות ואת בתי הדין לחלוטין!לא להתגייר,לא להתחתן-ובעיקר לא להתגרש אצלם!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר