עד החתונה זה יעבור?

ישראלים חילונים שמעוניינים להינשא פוגשים על מדרגות הרבנות ממסד נוקשה שלא מוכן לחתן כל זוג באשר הוא, ומדריכות כלה שמספרות לזוג הוותיק על עובדות החיים. זו הסיבה שמיקי גיצין ותנועת ישראל חופשית יזמו קמפיין למען ביטול המונופול הרבני על הסדרת נישואין וגירושין.

מיקי גיצין09.12.14

אני ישראלי. נולדתי כאן, גדלתי כאן ואני רואה במדינת ישראל בית. אני יהודי. הזהות היהודית חשובה לי, היא חלק נכבד ממני ואני נושא אותה בגאווה לכל מקום אליו אני הולך. דווקא בגלל זה מפריע לי שמדינת ישראל החליטה להפקיד את המונופול על היהדות בידי זרם יחיד, שהופך את היהדות לתרבות זרה ומנוכרת לרבים מן הישראלים החופשיים. כמו צעירים ישראלים רבים בסוף שנות העשרים לחייהם, חלק נכבד מחברי הטובים התחתנו בשנה האחרונה. החברים שלי הם ישראלים "רגילים", כאלה ששירתו בצבא, יצאו לטיול הגדול בחו"ל, למדו באוניברסיטה והתחילו לעבוד. הם, כמו רוב הישראלים, פגשו את בנות/בני הזוג במקומות הקונבנציונאלים שבהם ישראלים פוגשים את בני/בנות הזוג - בצבא, באוניברסיטה או בטיול הארוך לחו"ל. החברים שלי, כמו אחרים, פגשו לראשונה בממסד הרבני ובאורתודוכסיה בטקס החתונה. כשהתייצבו ברבנות, ועברו ברובם חוויה לא נעימה שהובילה לסלידה עמוקה מהממסד, מהטקס ומהתהליך שקדם לו.

 

עד החתונה זה יעבור?קמפיין "דוחסים אותנו למסגרת אחת", מאי 2011, תל אביב

טקס החתונה הוא מעמד אישי שאמור להיות אינטימי, כן ומרגש. המצב בישראל בו המדינה מחייבת אנשים להתחתן על פי תפיסה דתית שמנותקת מסט האמונות והכללים על פיהם הם חיים, היא לא רק פגיעה קשה בזכותם הבסיסית לבחור כיצד יתחתנו, היא גם יוצרת רתיעה של ממש מהמסורת היהודית. בעיני רבים מהם, היהדות היא הרבנית שמספרת לזוגות שחיים יחד כבר 6 שנים כיצד ומתי מקיימים יחסי מין, היהדות היא החיפוש אחר עדים שומרי שבת שהם לא מכירים, היא הכתובה הלא שיוויונית, וכמובן המקווה שיוצר סלידה בקרב נשים רבות שהטבילה היא לא חלק מאורחות חייהן. אחרי המפגש עם האורתדוכסיה הרבנית, בעיני רבים מהחילונים היהדות מתפרשת כתופעה תרבותית קפואה, בניגוד לאופן בו התעצבה לאורך רוב הדורות בהם ידעה להתאים את עצמה למציאות משתנה.

 

מי שחושב שהחוק הישראלי מגוחך בכך שהוא כופה על זוגות להינשא בניגוד לתפיסת עולמם, הרי שזה גרוע יותר ביחס לגירושין. ישראלים שכבר אזרו אומץ ומשאבים ויצאו להינשא בחו"ל כדי להימנע ממפגש כפוי ולא נעים עם הממסד הרבני, מחוייבים להתגרש דרך הרבנות. כלומר גם אלו שבחרו להימנע מלשקר לעצמם ולאורחיהם בטקס החתונה, לא יכולים להתחמק מלעבור טקס משפיל בגירושין: נשים רבות מדווחות על העדפה ברורה של הגבר, על חוסר הקשבה לצרכיהן ועל טקס פרימיטיבי שלא תואם את עולם הערכים של שני בני הזוג.

 

בימים אלו אנחנו, במסגרת "המטה לבחירה חופשית בנישואין", שכולל אירגונים שונים ומגוונים - חופשיים, אורתודוכסיים ופלורליסטיים - יצאנו לקמפיין הקורא לאפשר חופש בחירה בנישואין למען חברה יהודית יותר ומדינת ישראל דמוקרטית יותר. אנחנו מאמינים שהיהדות היא מסורת ותרבות שמגיעה מאהבה ומבחירה, ולא מכפייה שיוצרת רתיעה.

 

אריה דרעי אמר פעם שאם ברית מילה הייתה קבועה בחוק, לפחות חצי מהחילונים היו בוחרים לא לקיים את הטקס. הוא כנראה צודק. חלק גדול מהסיבה שצעירים רבים כל כך בישראל בוחרים להיאבק למען חתונה מחוץ למסגרות הרבנות כרוכה בכפייה שבחתונה דרך ממסד זה. לכן, מי שיהדותה של המדינה חשובה לו, צריך לתמוך בחופש לבחור כי בחירה בחתונה יהודית (לפי תפיסות ומסורות שונות) משמעותית יותר מכפייה של חתונה כזו.

 

המאמר פורסם לראשונה באתר 'צו פיוס'

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
אינטלקטואללאחר שיטוט באתר, הזדעזעתי מהשטחיות הילדותית...חסרת הערכים, פעם הכופרים היו לפחות ערכיים ומעמיקים, עכשיו גם את זה אין להם.

כבר אמר מי שאמר:
"רצינו לגדל דור של אפיקורסים ויצא לנו דור של עמי ארצות"
02
ממזרכן יירבו " ממזרים" בישראל!!!כל מסורבות הגט החילוניות לא צריכות לחכות לגט בכלל- אלא צריכות להמשיך בחייהן עם בני זוג חדשים- ולהציף את המדינה באלפי " ממזרים" חדשים בכל שנה!
כן יירבו " ממזרים" בישראל!!!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר