עין ללונדון צופיה

מתי יקום גם לנו מנהיג אמיץ שיקבל החלטה דומה לזו שקיבל ראש ממשלת בריטניה, שאישר נישואים לזוגות חד-מיניים?

מיקי גיצין01.11.14

בשבת האחרונה החליטה בריטניה לאפשר לראשונה נישואים לזוגות חד-מיניים בשטחה. בריטניה מצטרפת לעוד מדינות ברחבי העולם המכירות בנישואים אלו, בהן ספרד, דרום אפריקה, בלגיה, קנדה, צרפת, ארגנטינה ומדינות מסוימות בארצות הברית.

 

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון מהמפלגה השמרנית התייצב מול התנגדות מבית בתוך מפלגתו ואמר כי מדובר ב"מסר חשוב וברור לגבי שוויון וכאשר החוק מבדיל בין אהבה של אנשים, החוק הוא זה שצריך להשתנות". למשמע דברים אלו, איני יכול שלא לקנא בחבריי הבריטים על הזכות שנפלה בחלקם להיות מונהגים על ידי מנהיג אמיץ שבניגוד לכל המוסכמות, בחר שלא לבחור באינטרסים פולטים ולהחליט את הדבר הצודק והנכון. איני יכול שלא להסתכל פנימה, אל תוך חצר ביתי בישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, ולתהות מתי יקום בישראל מנהיג שבניגוד לכל המסוכמות וההתנגדויות הפנימיות יקבל החלטה דומה, למען השוויון.

 

עין ללונדון צופיהראש ממשלת בריטניה, דיויד קמרון מתוך עמוד הפייסבוק של ישראל חופשית

בביקורו האחרון בישראל, אותו דיוויד קמרון עמד מעל בימת הכנסת וחזה ב"בלגן" - כפי שהגדיר זאת - שהתחולל במליאה. ואכן הבלגן חוגג. ראו כיצד עברו להם חוקי המשילות, משאל העם והשוויון בנטל באמצעות קומבינות פוליטיות ואינטרסים פוליטיים ללא כל התחשבות באינטרס הציבורי.

 

הבחירות האחרונות, עם כניסתן של מפלגות "יש עתיד" ו"התנועה" לחיינו, פתחו צוהר חדש של תקווה לכל אותם אלו שאינם יכולים להינשא בישראל ולכל אותם אזרחים המאמינים שבמדינה דמוקרטית, כל אחד חופשי לבחור לעצמו את הדרך שבה הוא רוצה למסד את אהבתו לבן או בת זוגו. ואכן, במושב הקיץ בעוד מספר חודשים תתכנס הכנסת לדון בין היתר בהצעות החוק השונות הבאות להסדיר את בעיית הנישואים בישראל. בשל המחלוקות הפוליטיות הרבות בתוך הממשלה, ספק רב אם יימצאו הקולות בקואליציה כדי לחולל את השינוי המיוחל, אך בפוליטיקה כבר הוכח שהכול אפשרי ואין לדעת איזו קומבינה פוליטית תעבוד, ולטובת מי.

 

על הממשלה להקשיב לדברי ראש ממשלת בריטניה קמרון ולשנן אותם: "במקום שבו החוק מבדיל בין אהבה של אנשים, אזי החוק צריך להשתנות". יש לחתור לחקיקת חוק צודק ושוויוני המאפשר חופש בחירה בנישואין, לאלה שאינם יכולים להינשא כיום (פסולי חיתון, עגונות, להט"בים) ולאלו שאינם מעוניינים לבוא בברית הנישואין באמצעות המסלול הרבני.

 

עלינו לחתור לשבירת המונופול הרבני על ידי פתיחת מסלול אזרחי. לא מדובר במסלול מתחרה ולא כזה הבא להחליף את מוסד הרבנות. אין הוא בא לפגוע במסורת היהודית. נהפוך הוא, מסלול זה רק יחזק אותו. עצם קיומו והקמתו של מסלול נישואים אזרחי לצד המסלול רבני, יביא לחיזוק הדמוקרטיה מחד ולחיזוק הצביון היהודי מאידך. הוא יביא להכרה במוסד הרבנות ולקירוב האזרחים אליו בניגוד לדעה הרווחת. מעל לכול, חקיקת חוק חופש בחירה בנישואין תבדל את מדינת ישראל ממדינות חשוכות ותחזק את היותה מערבית ודמוקרטית. וכדי שכל זה יקרה, על כנסת ישראל מוטלים האחריות והאומץ להחליט.

 

העברת חוק המסדיר לכל אזרח את האפשרות להינשא כרצונו תסייע לא רק למאות אלפי אנשים בישראל שאינם יכולים כיום לבוא בברית הנישואין, אלא תציב מסר חד וברור כפי שהוצב בשבת האחרונה בבריטניה ובמדינות נוספות ברחבי העולם: ניתן לחיות בישראל באופן חופשי ושוויוני ואין כל צורך לחפש אחר החופש ברחבי העולם, גם לא בלונדון.

 

המאמר פורסם לראשונה באתר Ynet במרץ 2014

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר