על מאבק השבת

המצב הנוכחי נוצר טלאי על טלאי הבעקבות פרצות בחוקים הקיימים, הענות לצרכים העולים מן השטח, מאזן כפייה כזה ואחר והסכמות מקומיות.

ד"ר אליזבט גולדוין04.04.16

הדיון בעיצוב צביון השבת בישראל הוא לרוב רדוד ועצבני. אין הקשבה לעמדות, לא מתחשבים במה שחשוב ל"אחרים", וכל קבוצה מתבצרת בצדקתה, בתחושת הכפייה וההתקרבנות כלפי הצד האחר.

אי-ההסכמה על המשמעות של "יהודיותה" של מדינת ישראל היא ביסוד העירוב בין דת ומדינה ונמצאת גם ביסוד אי-הסכמות מאוד עצבניות בנושאים השונים השנויים במחלוקת, כולל השבת.

ידוע שיש מצווה דתית לשמור על יום השבת ולהימנע מעבודה ביום זה. אך הזכות שלא לעבוד בשבת היא גם זכות סוציאלית בסיסית. זכותם של עובדים יהודים להנות מיום המנוחה שלהם  ביחד עם המשפחה שלהם. יחד עם זאת, רבים מן היהודים בישראל מבקשים לקיים בשבת פעילות תרבותית ופעילות בידור. הצורך הזה קיים. הפסקת התחבורה הציבורית בשבת יוצרת אפלייה בין אנשים שיש להם רכב פרטי, הנהנים מחופש תנועה בשבת, בעוד חופש התנועה של מי שאין ברשותם רכב פרטי – בדרך כלל אנשים ממעמדות סוציו-אקונומיים נמוכים  – נמנע.

המצב הנוכחי נוצר טלאי על טלאי הבעקבות פרצות בחוקים הקיימים, הענות לצרכים העולים מן השטח, מאזן כפייה כזה ואחר והסכמות מקומיות.

שינוי חיובי אחד קרה ב21.12.15 שבו עברה בקריאה טרומית הצעת תיקון לחוק שעות העבודה והמנוחה בשבת כך שכל עובד יהודי יוכל לסרב לעבוד בשבת גם בלא שיצהיר שהוא דתי.

" הצעת החוק נועדה לאפשר לכל עובד ועובדת לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע בחוק, ולא רק למי שמקפיד על שמירת מצוות שבת וכשרות כהלכתן... התפיסה לפיה רק יהודי השומר שבת וכשרות רשאי לסרב לעבוד בשבת מנוגדת למקומה של השבת בתפיסה הישראלית ואינה עולה בקנה אחד עם עיקרון חופש הדת והמצפון, אשר הוכר בשיטת המשפט בישראל" (מתוך הצעת החוק). זהו שינוי חיובי כי הוא מכיר בכך שהשבת חשובה לא רק ליהודים דתיים. יש הרבה דרכים לשמור שבת.

לעומת זאת, הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר מתאריך 12.10.15 הכופה סגירת עסקים גורפת בכל רחבי הארץ היא כפייתית ואלימה ולכן נועדה לכישלון. היא כעת בהשהייה. אולי מתוך הבנה של חברי כנסת רבים שזו כנראה לא הדרך לנהל את השבת במדינת ישראל. המריבה סביב חוק זה היא בעיקר על עסקים קטנים בתל-אביב הפתוחים בשבת. תושבי תל-אביב רואים בכך יתרון ועבור העסקים – זה חלק ממה שמאפשר להם לשרוד למרות התחרות הקשה מצד רשתות השיווק הגדולות. 

על מאבק השבת

הצעת החוק של חברי הכנסת אלעזר שטרן ורחל עזריה מן ה14.12.15 נראית על פניה מאוזנת וחיובית הרבה יותר."מטרת ההצעה לקבוע הסדר שמבקש לשמור על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל.. הצעה זו כוללת התייחסות לרובד התרבותי, הלאומי והסוציאלי – כלכלי של יום זה. כוונת ההצעה לאפשר קיומו של יום שבועי שיוקדש לתרבות, פנאי ובידור". (מתוך ההצעה) . ההצעה מקנה לרשות המקומית סמכויות רבות מתוך הנחה שרשות מקומית תהיה קשובה לצרכים השונים של תושביה ושהצרכים של רשויות שונות הם שונים. כמו כן, ישנה התיחסות לצורך בתחבורה ציבורית בשבת אך במתכונת מופחתת מהרגיל, כדי לאפשר לכמה שיותר נהגים את מנוחת השבת ולשמור על פרהסיה שבתית. חלק חשוב בהצעה הוא הקמת ועדה ליישוב סכסוכים בנושא השבת כמנגנון מוסכם לטיפול בכל הבעיות וניגודי האינטרסים הנוגעים לשבת.

הצעה דומה הוגשה כבר בשנת 2009 ולא עברה בכנסת וזה חבל.

כרגע על הפרק, מלבד כל זאת, נסיון של ראש העיר ניר ברקת לסגור את הקרנות הסרטים בתשלום במתנ"ס של קרית-היובל על –ידי הקדמת הבחירות למנהלת האזורית של קרית-יובל. זה נתפס על ידי תושבים רבים הנהנים משירות זה ככפיה דתית בלתי מתקבלת על הדעת. מצד שני, חרדים תושבי השכונה מפעילים לחצים על ראש העיר שנראה שהוא נוטה להיכנע להם.

אני סבורה שיש לעשות מאמץ גדול לכבד את הצרכים של הקבוצות היהודיות השונות ומבלי להגיע להסכמות על מהות השבת, למצוא את הפשרות שכמה שיותר אנשים יכולים לחיות איתן. חשוב שנבין כולנו שלכל הקבוצות בחברה יש תחושה של כפייה ושל העדר חופש דת. כדי לתקן זאת, אין ברירה אלא להתפשר. זה מצריך חוכמה והקשבה והסכמה שלא להסכים.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
אליה זמיריום הולדת לגיל 11אני רוצה יום הולדת שולחן לזוג ילד וסבתא
02
נוגהרחל הינשופהזאת רחל הינשופה או לא?????????????????????
03
נועםרחל הינשופהא
04
יואל אביתרעבודה בשבתהדתיים מתנהגים כמאפיה מה שלהם מותר לחילוניים אסור - בבתי הכנסת עובדים בשבתות עבור משכורת הרב, החזן, השמש והמנקה. שיתביישו להם הצבועים הדתיים!!!!
05
sfdgfjghtygfvgאת זונה
06
מעייןנגד פתיחת עסקים בשבתאני נגד פתיחת העסקים בשבת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
07
נויהמה קורה בסדר
08
נויהגם אני
09
דקל יכין טוסטדוסיםדוסים
010
מה ירשתי?כסףבירושלים
11
דוד חצילובחצילנכון
12
ליאםבריכה
13
אני המלך יונתן תפסיקדיי ליכתוב יונתן
14
ארזיםביום השביעי שבת וינפש! יש בזה משהו קסום שאסור לאבד.
15
מיקמיקתחבורה ציבורית בשבת תהרוס את ההרגשה של שבת ותהפוך את שבת לעוד יום של לחץ.
16
אנונימימאמר יפה מאוד
17
אתישבת שלוםהיי,
שבת שלום!!! יהודים!!!
חזרו אל השורשים!!!
כשכואב ,זועקים, שבת-אות וסימן לעם שלא נכחד
18
כשיש גבול ,יש חופש
כשאין גבול ,יש בלבול
19
זוהר סהדת ואלוהיםהדת והמצאתו של אלוהים היא בעיקר לעשות כסף
20
מיקי הנודר סתם מלשיניםעדיף למות בין סורגים מאשר לחיות עם מלשנים
21
יצחק בן חוריןישראל חופשיתיש לארגן 50 אופנועים להסתובב סביב השכונות
של חברי הכנסת החרדים כל שבת עד שיניחו לנו.
22
KURI JUNACHHEEHTBH HPV UT,O T,R JRV
23
יואל אביתרשקרת בטלויזיה על משכורת ראש הממשלהלאחר ששמעתי אותך בטלוזיה היום . בגוגל מופיע סכום שונה מדברך ראש הממשלה מרויח 48,000 ש"ח לחודש. הורדות מס הכנסה 21,000 ש"ח ביטוח לאומי וביטוח בריאות 5,000 ש"ח ועוד 3,500 שקל הורדות פרטיות. משכורת נטו סה"כ 3500 + 17,700 = 21,200 בנוסף לכך ילדיו שעברו את גיל הבגרות חיים על חשבוננ מחזי שני בתים על חשבון העם כדי שנכבד אותך תפסיק לסלף עובדות בהופעותך בטלויזיה!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר