תחבורה ציבורית בשבת - המדריך המלא

איך ואיפה נוסעים באוטובוס בשבת? כל הקווים, כל החלופות, כל הערים

מערכת ישראל חופשית09.08.17

הצטרפתם כבר לקמפיין שלנו – "תחבורה ציבורית - זה הכי הגיוני בעולם?" השינוי יגיע כבר בקרוב לעיר שלכם, אבל בינתיים – אתם רוצים להשתמש כבר עכשיו בתחבורה ציבורית בסוף השבוע.

לא יודעים איפה פועלים כבר קווי אוטובוס בשבת, איך עולים על הקווים האלו, כמה זה עולה, ואיך יודעים מהיכן הן יוצאות ומתי הן חוזרות? הכתבה הזו היא בשבילכם.

 

ישראל חופשית ו-Mako מציגים לכם - המדריך לנוסע בקווים הפועלים בשבת.

תחבורה ציבורית בשבת - המדריך המלא

 

 

ההסעות השיתופיות של "שבוס" בסופישבוע – ירושלים, ראש העין, חולון, מעלה אדומים, צור הדסה

  

ארגון "שבוס" מפעיל מספר קווים בימי שישי בערב. הארגון מפעיל קו בין מעלה אדומים לירושלים הפעיל בין השעות 20:00 ל-04:00 לפנות בוקר בכל יום שישי וקו מצור הדסה לירושלים שיוצא ב-22:00 וחוזר ב-03:00 לפנות בוקר. בנוסף קיים קו שמגיע מראש העין דרך רמת השרון ועד תל אביב שיוצא בשעה 22:00 בימי שישי בערב - ועושה את דרכו חזרה בשעה 02:30.

 

בשבת בבוקר מפעיל הארגון קו אוטובוס ממעלה אדומים שמגיע לירושלים ולתל אביב ויוצא בשעה 10:00 ממעלה אדומים ו-10:30 ממרכז העיר ירושלים. ב-16:30 עושה הקו את דרכו חזרה מחוף פרישמן בתל אביב. החל מסוף השבוע הקרוב יופעל קו חדש שייצא מהסינמה סיטי בראשון לציון בשבת בבוקר, ימשיך לחולון - ומשם לתל אביב. את המסלול חזרה יעשה אחר הצהריים.

 

את המידע על המיקומים המדויקים מהם יוצאים האוטובוסים ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק ובאתר האינטרנט של "שבוס", שם עדיף להירשם מראש לנסיעה בקווים הבינעירוניים. את נקודות האיסוף השונות בכל עיר ניתן לראות במפה באתר הארגון, על ידי לחיצה על העיר הרלוונטית. נסיעה בקו שבין ראש העין לתל אביב, הלוך וחזור, עולה 20 שקלים ונסיעה בקו שבין ירושלים לתל אביב, הלוך וחזור, מחירה 25 שקלים. מחיר הנסיעות ביתר המסלולים זהה למחיר נסיעה באוטובוס: 5.90 שקלים.

 

 

ההסעות השיתופיות של "נוע-תנוע" בסופישבוע – רמת גן, גבעתיים, בת ים, תל אביב, יפו, באר שבע

 

גם ארגון "נוע תנוע" מפעיל מספר קווים בשבתות: קו 63 העובר ברמת גן, גבעתיים ותל אביב וקו 18 העובר בבת ים, יפו ותל אביב. עלות הנסיעה בשניהם - 9 שקלים. התשלום על הנסיעה מתבצע באפליקציה העונה לשם HopOn - ואת הוראות ההתקנה ואופני התשלום ניתן למצוא תחת "שאלות נפוצות" באתר "נוע תנוע".

 

קו נוסף שמפעיל הארגון הוא קו 61 בין רמת גן לתל אביב וקו נוסף שיוצא מבאר שבע לחוף הים באשקלון. כלל הקווים של הארגון פעילים במהלך יום שבת - משעות הבוקר ועד הערב. מידע מדויק על מסלולי הקווים, זמני היציאה ותחנות האיסוף נמצא בעמוד הפייסבוק ובאתר האינטרנט של "נוע תנוע".

 

 

העיריות שמפעילות לכם אוטובוסים ללא עלות בסופי השבוע – חולון, רעננה, הרצליה, רמת השרון

 

בחולון מפעילה העירייה בלילות שישי בחודשי הקיץ קו ללא עלות, קו 489, המגיע מחולון לתל אביב ובחזרה. השנה יפעל הקו מיום שישי הקרוב, 30 ביוני, ועד 25 באוגוסט. הקו ייצא מחולון בין השעות 23:00-01:00 ויעצור במקומות הבילוי בעיר ובתל אביב. בחזרה יפעל הקו מהשעה 01:00 ועד לשעה 04:00, בכל כחצי שעה.

 

גם ברעננה קיים בשנים האחרונות שירות הסעות בימי שישי בערב שמפעילה העירייה - ומסיע את בני הנוער למקומות הבילוי השונים בעיר. ניתן להתעדכן על פעילות הקו והתחנות השונות באתר עיריית רעננה ובפייסבוק של העירייה. השירות פעיל בעיקר בתקופת הקיץ - והוא פועל ללא עלות.

 

בהרצליה מפעילה העירייה שאטלים ללא תשלום בשבתות שנוסעים מרחבי העיר לחוף הים. האוטובוסים יוצאים בכל חצי שעה מדי שבת בין השעות 08:00 ל-16:00. בכל שעה עגולה יוצא מיניבוס מונגש, לטובת אנשים עם מוגבלות. פרטים על מסלול הקו ניתן למצוא באתר העירייה.

 

קו דומה, העובר במרכזי הבילוי העירוניים לאורך השבת, פועל בשנים האחרונות גם ברמת השרון. פרטים עליו ניתן למצוא באתר העירייה.

 

תחבורה ציבורית בשבת - קווים רגילים עם רשיון פעילות בסופ"ש

 

מלבד מערך הקווים שמפעילות האגודות השיתופיות הפרטיות ועיריות שונות, ישנם קווי אוטובוס של החברות הגדולות שפעילים בכל זאת מדי שבת - אולם בתדירות נמוכה מהרגיל ובמספר מקומות מועט בארץ: בחיפה, שהיא עיר מעורבת בה מתגוררים גם יהודים וגם ערבים, פועלים קווים שונים של "אגד" בשבתות, רובם הגדול יוצאים מהתחנה המרכזית, עוברים בשכונות הדר ונווה שאנן ושבים אליה. קו אחד מגיע גם לעיר נשר הסמוכה.

 

בימי שישי, התחבורה הציבורית בחיפה מפסיקה כשעה לפני כניסת השבת ומתחילה מחדש באזור 21:30-22:00 עד השעות 04:00-05:00 לפנות בוקר, ומתחילה מחדש בשעה 09:30 בשבת. התחבורה הציבורית בשבת בעיר עובדת במתכונת מצומצמת ובקיץ יש תגבור של תחבורה ציבורית לאזור הים מאזורים מרכזיים בשכונות השונות. המטרונית בחיפה שעוברת בכל החלק התחתון של ההר, נוסעת 24/7 כולל שישי ושבת. את הפירוט המלא של הקווים הפעילים בחיפה בשבת ניתן למצוא באתר "אגד".

 

גם באילת קיימת תחבורה ציבורית בשבת במתכונת שונה ומצומצת הרבה יותר, בעיקר לצרכי תיירות: שורה של קווים הינם בעלי רשיון להגיע לעיר אחרי כניסת השבת ולצאת ממנה בשבת אחר הצהריים, לפני צאת השבת. קו 15 פועל במהלך השבת בין אילת למעבר טאבה. תחבורה בשבת יש גם בנצרת, נצרת עילית וסביבותיה ואום אל פאחם, ופעילות כלשהי של שירות תחבורה ציבורית מתקיימת ברוב היישובים הלא-יהודיים בגליל.

 

קווים של חברות האוטובוס הגדולות לא פעילים בשבת (מלבד קווים מיוחדים של "אגד" בחיפה שצוינו מעלה), אולם ישנם קווים בודדים של חברת "דן" שבאופן מעשי יוצאים לדרכם לפני צאת השבת - מה שקורה בתקופת הקיץ, בה השבת יוצאת מאוחר. קו אחד כזה למשל הוא קו 18 של דן שיוצא מבת ים לתל אביב, ומתחיל את פעילותו בשבתות בשעה 18:25 - זאת למרות שהשבת יוצאת רק כשעתיים לאחר מכן. בהקשר זה, מדגישים ב"דן" כי החברה "פועלת בהתאם לרישיונות קווים של משרד התחבורה".

 

נכון לחודש ינואר 2016, קיימים בישראל 376 קווי אוטובוס הפעילים ביום המנוחה - באישור משרד התחבורה. חוץ מאוטובוסים, קיים גם מערך של מוניות שירות באזורים שונים בארץ הפועל בסופי שבוע ברישיון משרד התחבורה. את הרשימה המלאה של קווי מוניות השירות הפעילים ניתן למצוא באתר משרד התחבורה.

 

 

בקרוב - עוד עשרות קווים בשבתות

 

כחלק מהקמפיין שלנו - ובשיתוף עם האגודות השיתופיות "שבוס" ו-"נוע תנוע" - תנועת "ישראל חופשית" מתכננת להקים בקרוב חלופות תחבורה בשבת ב-10 ערים נוספות - ולהרחיב באופן משמעותי את מהפכת הנגישות לתחבורה בסופי שבוע. 

הערים שנבחרו - כפר סבא, מודיעין, אשדוד, נתניה, נהריה, ערד, אריאל, יבנה, חדרה וראשון לציון.

 

 

לכתבה המקורית במאקו: http://www.mako.co.il/news-israel/local-q2_2017/Article-f1c531be22eec51004.htm

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמסכים עם הרובבהחלט יש תחבורה שיתופית אם זו שבוס או נוע תנוע נוע. רק שבנוגע להפעלת העירייה תלוי ברעננה ורמת השרון באמתץ מפעיילים זאב בילסקי ואבי גרובר, אולם בחולון מוטי ששון הוריד הצעה לסדר של מוניות שירות עד שתהיה תח"צ. בהרצליה משה פדלון עם רוב חברי מועצת העיר משכו את העתירה להפעלת קו 2 בשביעי ובעקבות לחץ אם זה מהציבור או חברי מועצה מהאופוזיציה והקואליציה הוחלט על השאטל.
02
מירי תחבורה ציבורית בשבת גם בצפון -עפולה תל-אביב אשמח בכל הכלים שיש בידכם להפעיל תחבורה ציבורית מעפולה לתל אביב מכיון שאין מה לעשות כאן ללא תחבורה ציבורית מחכה למענה
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר